Czym jest druk na płótnie i jak się różni od innych sposobów wydruku? Jak to tak naprawdę wygląda?

Drukować jesteśmy w stanie na wielu materiałach, także na płótnie. Wiele osób jednakże ma tą samą wątpliwość, czyli jak prezentuje się to płótno? Samo bowiem wyrażenie „płótno” nic nam jeszcze nie rozjaśnia, warto więc bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

salon

Źródło: pixabay

Płótno do druku techniką cyfrową przypomina tradycyjny materiał malarski. Jest stworzony przez splot krzyżujących się włókiem, jakie są pokryte warstwą nośną oraz umożliwiających zadruk. Można wyróżnić 3 najbardziej istotne rodzaje płótna. Pierwsze z nich to płótno poliestrowe, jakie najczęściej jest stosowane do druku fototapet. Innym rodzajem jest płótno poliestrowo-bawełaniane, trochę słabsza klasa, najczęściej używane do footoobrazów. Innym natomiast typem będzie płótno bawełniane, najbardziej korzystne do druku obrazów.

Płótno może być różne pod kątem grubości i widocznością splotu. ma to miejsce przez różnice w stosowanych gruntach (warstwa nośna obrazu). Istotnym czynnikiem jest też gramatura, gdyż najlepsze do druku są płótna o minimalnej wadze 340g/m2. Co w sytuacji, kiedy jest mniejsza gramatura? Takie płótno może się po prostu wyciągać lub pękać podczas naciągania na blejtramę. Dosyć różnorodna jest także kolorystyka płótna z uwagi na różne poziomy wybielania, skala waha się od śnieżnej bieli po odcień kremowy.

Stylowe wnętrze

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną wątpliwością, jaka się pojawia przy okazji wydruków na płótnie jest sprawa wyglądu takiego druku. A tak naprawdę, czy takie zdjęcie wygląda jak prawdziwy obraz? Na pewno nie, gdyż wydruki na płótnie to coś pomiędzy drukiem i plakatem na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi.

Jeżeli chciałbyś zgłębić rozważane zagadnienie też pod innym kątem oraz poszukujesz analogicznych danych, to więcej zobaczysz w treści (http://www.baltic-park.com.pl/lokale-uslugowe-w-pogorzelicy.htm).

Chociaż podłoże odznacza się właściwościami obrazu, to jednakże zadruk nie umożliwia na uzyskanie spękań, wypukłości, czyli charakterystycznej tekstury, jaką znamy z malarstwa.

Pozytywem natomiast tych obrazów jest zdecydowanie szeroka barwna paleta, to że jesteśmy w stanie odwzorować szczegół, a też co istotne, powtarzalność kolejnych egzemplarzy. Taki druk na płótnie umożliwia również na artystyczną obróbkę dzięki domalowaniu kolejnych elementów tradycyjnymi technikami. W takim sensie wydruk na płótnie z jednej stronyjest gotowym produktem, ale także punktem wyjścia dla następnych artystycznych prób i eksperymentów.

Jak dużo kosztuje taki druk?

Najkorzystniej poszukać takich informacji w internecie wpisując frazę drukarnia cennik. Dzięki temu można dokładnie się dowiedzieć, jak dużo taki druk będzie nas kosztować i zaplanować ewentualne prace we właściwej drukarni.