Szkło jest obecne w naszym życiu od wielu lat – jak sposób można je wykorzystać dziś

Szkło jest obecne w naszym życiu od wieków, już w starożytności ludzie nauczyli się używać przezroczyste materiały wykonane ze stopniowego piasku. Najczęściej używanym surowcem do produkcji szklanych elementów jest piasek kwarcowy, do którego dokłada się pewne dodatki mające poprawić jego parametry.

Wszystkie składniki trzeba roztopić w określonej temperaturze, a następnie otrzymaną płynną masę formuje się w odpowiednie kształty. Będą to na przykład tafle szklane, z których następnie wycina się szyby, kubki oraz mnóstwo innych przedmiotów, jakie spotyka się na co dzień dookoła nas. Dziś gatunków szkła jest całkiem sporo, w zależności od dodanych substancji otrzymać można całkiem odmienne parametry. Typowe szkło (sprawdź tu) jest bardzo kruche i ostre, tak więc do jego obrabiania będzie potrzebne spore doświadczenie i specjalistyczne przyrządy, takie jak przyssawki do szkła albo specjalne noże do cięcia. Praca przy nim jest trochę niebezpieczna, przy użytkowaniu również trzeba trochę uważać, gdyż pęknięte tafle spowodować mogą groźne przecięcia.

Żeby szklana tafla była bezpieczniejsza, wystarczy zatopić w niej siateczkę z drutu albo tworzywa sztucznego. Przez to szyba nawet w przypadku popękania nie rozsypie się na dużą ilość kawałków, gdyż siatka bardzo skutecznie przed czymś takim będzie chroniła. Jeszcze większy poziom bezpieczeństwa ma klejone szkło, w tej odmianie używa się specjalną przezroczystą folię włożoną między dwoma taflami specjalnego szkła. Przez to przedmioty wykonane takim sposobem są bardzo bezpieczne, z tego też powodu można ich użyć na przykład w szybach do aut.

Często używane w budownictwie i przemyśle samochodowym jest również hartowane szkło, mające zwiększoną wytrzymałość. Powstaje ono przez podgrzanie przedmiotu do odpowiedniej temperatury i bardzo szybkim ochłodzeniu. Z kolei tam, gdzie będzie występować wyższa temperatura, czyli w kuchniach elektrycznych oraz kominkach stosowane może być ceramiczne szkło Robax, dzięki wysokiej odporności na wysokie temperatury nie popęka ono w czasie codziennego użytkowania.