Twój budżet domowy

Nie masz pojęcia jak ujarzmić domowe finanse? Starczy, że szczegółowo przyjrzysz się swym wydatkom po czym zaczniesz w sposób racjonalny gospodarować pieniążkami. Wesprze w tym odpowiednio zaplanowany budżet domowy.
Sporządzenie budżetu domowego z pewnością wzmacnia świadomość tego, jak dużo oraz na co wydajemy a także umożliwia analizę sumptów pod kątem oszczędności.

miejsca

Autor: Brent Eckley
Źródło: http://www.flickr.com
Drobiazgowe podejście do wydatków wskaże drogi, którymi niepotrzebnie wyciekają z niego pieniążki.
dane

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Cel planowania budżetu jest prosty – pełna kontrola nad wydawanymi środkami. W miesiącu poprzedzającym opracowanie budżetu musimy szczegółowo jak też skrupulatnie spisywać wszystkie potrzebne nam dane, zatem wydatki.

Zaciekawił Ci się tego rodzaju wpis? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tutaj – ta witryna (https://hurt.domwina.pl/Wina-dla-Horeca-cabout-pol-48.html) także na pewno wpadnie Ci w oko!

Dla naszej wygody wydatki na żywność, stroje, komunikacje miejską, pisma, należności itd. notujmy na osobnych kartkach, po to, by później nie trzeba było ich porządkować. Z końcem miesiąca podsumujmy wydatki spisane na każdej z karteczek. Ujrzymy wtedy, na co wydajemy najwięcej, a również co sprawia, że pieniądze rozchodzą się nam „nie wiadomo jak”. Mając spisane kwoty a także kategorie, będziemy mieli podstawę zbudowania dokładnego budżetu na przyszły miesiąc. Naczelną wytyczną dobrego planu jest założenie, że wydając pieniążki nie możemy przekroczyć miesięcznych przychodów. Zastanówmy się teraz nad kwotami, jakie otrzymaliśmy po podliczeniu wydatków z poszczególnych kategorii.

Jeśli na przykład wydajemy nadspodziewanie wiele na kosmetyki, trzeba dociec, czy przypadkiem nie nabywamy czegoś, czego potem nie używamy, przykładowo szóstej wody toaletowej bądź trzeciego balsamu do ciała.

Pasjonuje Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (https://panko.pl/) bardzo podobnego wpisu – on również jest warty uwagi.

W rubryce „odzież” także zapewne da się wyszukać wydatki uczynione pod wpływem chwili, bądź po to, ażeby poprawić sobie humor.