Miasta też mogą mieć własną tożsamość, być rozpoznawane jako miejsca szczególe, piękne i zapewniające bezpieczeństwo zarazem.

Superoszczędne, o wydłużonej trwałości, przyjazne dla środowiska i dające pełną możliwość kontroli — diody świecące, otwarły całkiem nowy zasięg możliwości w tworzeniu systemów oświetleniowych. W ciągu ostatniej dekady, postęp technologiczny uzyskał prawie prędkość światła.

Przy wykorzystaniu intensywnego białego lub różnobarwnego światła, powstały rozwiązania fascynującego oświetlania, przeróżnych obszarów i modeli, przeróżnych nastrojów. Oświetlenie drogowe jest jednym z podstawowych elementów sieci infrastruktury technicznej miast, dzielnic i gmin. Związane z oświetleniem obciążenia finansowe, od planowania, poprzez tworzenie, aż do użytkowania, stanowią znaczące wydatki dla samorządów lokalnych.

Oświetlenie ledowe

Autor: Yasna Communications
Źródło: Yasna Communications

Bieżące wydatki ponoszone na energię elektryczną i wydatki związane z serwisem oświetlenia drogowego, stanowią istotny punkt w budżetach samorządów. Obniżeniu opłat ponoszonych na energię elektryczną oraz nakładów związanych z serwisem sieci oświetleniowych sprzyjają przede wszystkim najbardziej nowoczesne lampy (zobacz lampy stojące do salonu) z diodami LED, charakteryzujące się bardzo wysoką trwałością i pozwalające znacząco zmniejszyć zużycie prądu przy utrzymaniu ilościowych i jakościowych cech oświetlenia.

Z wolna, ale stanowczo, drogowe oświetlenie diodami świecącymi, dochodzi do momentu codziennej rzeczywistości. Co interesujące, w Polsce nie prowadzą w tym zakresie jedynie wielkie metropolie lecz także małe miejscowości i gminy. W wielu modyfikacjach oświetlenia drogowego na obszarze całego kraju, przy wymienianiu oświetlenia na nowsze, większość z nich stanowi kompleksowe oświetlenie LED – /

I dziś nie są to już instalacje próbne, po parę lamp, lecz obejmujące całe ulice i drogi. Dla mniejszych miejscowości takie najnowocześniejsze oświetlenie jest wyróżnikiem, zaszczytem i atrybutem gospodarności gminy.

Oświetlanie miast, osiedli i gmin, wymaga dużego instynktu , ponieważ należy uwzględnić zróżnicowanie potrzeb mieszkańców, użytkowników dróg, pieszych i rowerzystów. Oświetlenie musi być funkcjonalne i przyszłościowe, poprawiać bezpieczeństwo, widoczność i klimat, wzmacniać tożsamość miejscowości, a jednocześnie gwarantować oszczędność energii. Systemy diodami świecącymi to rozwiązania, po zamontowaniu których można o nich prawie zapomnieć.