Masywne konstrukcje ze stali – jak to działa?

Instalacje ze stali to dość szeroki temat, ponieważ mogą stanowić bazę do ogromnej ilości wszelkich budów i mogą przywodzić na myśl naprawdę sporo różnych instalacji. Obecnie do składów można wliczyć antresole i dachy, ściany działowe, kontenery i garaż, a nawet konstrukcje stalowe słupów reklamowych.

Żebrowania tego typu są wznoszone z zestawienia różnych komponentów ze stali. Stal jest żelazem z domieszką węgla, który ma wielki wpływ na cechy otrzymanego metalu. Stal poddaje się obróbce cieplnej, dzięki czemu staje się elastyczna i można z niej wytwarzać komponenty o różnych kształtach i fakturach. Każdy rodzaj stali (stopowa i niestopowa) posiada własne oznaczenie składające się z cyferek i literek, które określają jej cechy oraz zawartość domieszek. Producenci konstrukcji stalowych przytwierdzają znak w rzucającym się w oczy miejscu i w opisie stali, bo jest to bardzo ważne przy wykonywaniu żebrowań spawanych.

konstrukcja stalowa

Autor: Heribert Pohl — Thanks for more than 1.300.000 Views
Źródło: http://www.flickr.com

Cechą charakterystyczną jaką mają konstrukcje stalowe jest wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie a także na uszkodzenia mechaniczne, więc wytwarza się z niej różne części (między innymi: blachy, kotły, pręty (dowiedz się więcej o ofercie prętów: http://aner.com.pl/kategorie/prety), rurki) oraz buduje się bazy do konstrukcji hal, wiat czy zadaszeń. Producenci konstrukcji stalowych zaopatrują się w hurtowni lub w hucie, lecz by przechowywać kupione towary i wytwarzać z nich części instalacyjne, musi mieć halę magazynową i halę produkcyjną. Do obróbki stali konieczne są profesjonalne przyrządy, a do wożenia wyrobów – duże auta dostawcze.

Są również producenci, którzy, np. ten producent konstrukcji stalowych, zatrudniają inżynierów projektujących gotowe hale i poszczególne części niezbędne do ich zbudowania. Inżynierowie uwzględniają w swoich projektach wszystkie krajowe i zagraniczne prawa budowlane i symulacje, jakie tyczą się instalacji ze stali tak, żeby były wytrzymałe i służyły nienaruszone przez długie lata. Zaopatrują swój projekt w kalkulację, żeby zleceniodawca był świadomy, z jakimi kosztami musi się liczyć.

Komponenty ze stali dobrze jest również pokryć powłoką antykorozyjną, zwłaszcza jeżeli każdego dnia mają być wystawione na działania negatywnych czynników atmosferycznych.