Opieka nad seniorami w ich mieszkaniu

Współczesność nieraz stawia nas dzisiaj w sytuacji, w której stajemy się opiekunami nestora. Połączone jest to z coraz większym starzeniem się naszej populacji a także rosnącym procentem starszych osób w społeczeństwie.
Starsza osoba bez wątpienia najlepiej się czuje w znanym sobie środowisku, pośród dawnych obiektów i nawyków.

propozycje

Autor: C x 2
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo największych starań ciężko jest odtworzyć klimat domu w warunkach szpitalnych bądź ośrodkach opiekuńczych. Nestorzy, nawet ci obciążeni wieloma schorzeniami a także pozbawieni sprawności cielesnej mogą pomieszkiwać we własnym domu, pod warunkiem zapewnienia im ciągłej opieki drugiej osoby, nadzoru nad ich bezpieczeństwem a także wsparcia przy powszednich czynnościach domowych jak też toalecie. Konieczne mogą się okazać też modyfikacje sprzętów meblowych a także przystosowanie pomieszczeń do zmieniających się potrzeb osoby starszej. Niekiedy konieczne stają się wózki inwalidzkie.
Z pewnością konieczne jest dużo cierpliwości i zrozumienia. Piecza nad osobą w podeszłym wieku wymaga dostrzeżenia, że senior realizuje wszystkie czynności dużo wolnej, gubi się w dotychczas znanych sobie postępowaniach i zapomina. Jest to połączone z toczącym się przebiegiem demencyjnym, jaki następuje u znacznego odsetka ludzi po 70 roku życia czy też być zmianą fizjologiczną, połączoną z wiekiem oraz zanikami w obrębie centralnego układu nerwowego. Nie powinno się pospieszać osoby starszej, wymagać od niej realizowania karkołomnych poleceń bądź denerwować się z powodu następnej zapomnianej sprawy.

Aby zapewnić starszej osobie optymalny komfort codziennego funkcjonowania, często nieodzowne są drobne modyfikacje mieszkania (polecamy oświetlenie do kuchni) i jego wyposażenia. W owym celu odwiedź sklep z akcesoriami dla osób starszych.