Jak zaplanować wnętrze, aby było przyjazne dla wszystkich lokatorów?

We współczesnej aranżacji wnętrz dominuje garść trendów, które dobrze jest znać, aby wykończyć mieszkanie w sposób nowoczesny i modny. Po długiej nieobecności w nowej, odświeżonej formie ”na salony” wkroczyły fototapety. Mnóstwo dostępnych modeli to raczej fototapety do salonu lub sypialni, lecz wzory zdobiące pokoik dla maluszka też się znajdą. Sporo sklepów www przygotuje nam wskazaną przez nas grafikę na wymiar, jaki tylko będziemy chcieli.

pomieszczenie

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze jest zastanowić się, czy będziemy umieścić fototapetę na całej ścianie czy tylko na jej części. Fototapeta dla dzieci musi być radosna i barwna, ale nie można także przesadzić, szczególnie gdy w pokoju jest już wiele akcentów kolorystycznych. Postacie z popularnych bajek na pewno ożywią pomieszczenie, lecz zastanówmy się czy jak nasz maluch podrośnie, fototapeta dla dzieci nie będzie za bardzo dziecinna, np. dla nastolatka. Oczywiście niesłabnącą popularnością poszczycić mogą się wielkie obrazy lub tryptyki. Jeżeli tylko zgramy je z wnętrzem, będą ponadczasową ozdobą.

Jakiś czas temu modne były krajobrazy, obecnie wiele propozycji to obrazy kwiaty czy wybiórcze elementy architektury – bardzo interesujące rozwiązania. Klasyczne (zobacz meble prowansalskie) reprodukcje dobrane do atmosfery pomieszczenia na pewno będą wisieć u nas długo i nie staną się kiczowate. Mnóstwo sklepów stacjonarnych i internetowych oferuje też naklejki na ściany i meble. Są dobrą alternatywą do dekoracji takich jak obrazy kwiaty (można je zamontować bez robienia dziur w ścianach) i zdjąć szybciej niż fototapety. Możemy zamówić naklejki tematyczne, atrakcyjne grafiki czy filozoficzne cytaty.

Zdania można dopasować do charakteru pomieszczenia, jest spory wybór powiedzeń dopasowanych do kuchni albo ogólnie – do całego mieszkania. Naturalnie, rozmiar również można dostosować do własnych potrzeb. Czasy, gdy ścianę ozdabiały pejzaże Tatr albo kaskadowe wodospady, których autor był zupełnie nieznany, a fragment wolnej przestrzeni zastawiany był stolikiem z serwetką i wazonikiem, dawno już przeminęły. Obecnie docenia się dużo wolnej przestrzeni, dekoracje, które nie łapią kurzu i dekoracje, które można szybko zmienić albo zupełnie zdjąć.