Używanie światła led pozwala zaoszczędzić prąd, płacić mniejsze rachunki oraz ochraniać środowisko naturalne.

Rewolucja technologiczna, która miała miejsce w XIX wieku przyniosła ważne zmiany nie jedynie dla ogółu społeczeństwa. Pojawiły się ważne wynalazki, które zmieniły model pracy oraz przekształciły całe struktury społeczne. Jednym z takich wielkich osiągnięć naukowo-technicznych była maszyna parowa oraz jej zastosowanie w przemyśle. Jednak nie miałoby to większego znaczenia, gdyby nie wynalezienie sporo mniejszej rzeczy. W 1879 roku Thomas Edison wynalazł żarówkę, niewielkie urządzenie , które oświetla miejsce pracy, co pozwoliło w duży sposób wydłużyć czas pracy przez to, że przestał on być uzależniony od światła słonecznego albo uciążliwych i niebezpiecznych lampek oliwnych.

Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój technologii związanych z żarówkami, począwszy od najprostszych modeli żarówek, w których montowano włókna węglowe a następnie włókna bambusowe jak również inne, mające zwiększać ich trwałość i zapewnić długie działanie.

żarówka

Autor: Jaroslav Dvorský
Źródło: http://www.flickr.com

Obecne żarówki led oczywiście już dawno wyprzedziły pod względem wykorzystania i długowieczności te pierwsze modele, wynalezione w dziewiętnastym wieku. Ich rozwój polegał na powiększeniu mocy, z jaką świeciły, wydłużeniu czasu, po którym się spalały oraz na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej niezbędnej do jej rozgrzania. Doprowadziło to do powstania żarówek energooszczędnych.

Zaintrygował Cię ten wpis? Jeśli tak, to śmiało zobacz, co znajdziesz w ofercie, która dotyczy pokrewnej tematyki.

Te nowo odkryte żarówki były o osiemdziesiąt % bardziej oszczędne względem tych tradycyjnych. Więcej nawet – ich trwałość szacuje się na pięć do sześciu lat oraz można a nawet należy je zutylizować, ponieważ stwarzane w nich światło powstaje przy pomocy rtęci, która jest mocno szkodliwa dla zdrowia.

Kolejnym niezwykle ważnym i istotnym wynalazkiem stały się żarówki led. Znane od ponad 30 lat, są stosowane przykładowo w sprzęcie hi-fi, także reklamy korzystają z technologii led. Sporo naukowców mówi, że jest to najlepsza i najkorzystniejsza metoda oświetleniowa i ta technologia będzie w przyszłości cały czas rozwijana i doskonalona. Ciągły rozwój żarówek powiązany jest z mocą owego oświetlenia, które przez cały czas zwiększa się, tak że teraz w warunkach laboratoryjnych udało się wynaleźć żarówkę led o mocy 250 v. Teraz są żarówki led gu10, 5 v, 6 v lub nawet 2 v i 3 v. Można również zaopatrywać się w łańcuszki żarówek, zwane inaczej led rgb. Zazwyczaj możemy zobaczyć je na choinkach i w oknach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Stosowanie żarówek led pozwoli zaoszczędzić prąd, co przełoży się na mniejsze rachunki, a tym samym dzięki tej technologii dbamy o środowisko naturalne.