Czym są produkty liofilizowane? W jakiego typu produktach je odnajdziemy? Dla jakich osób są najlepsze?

Liofilizacja, nazywana też jako suszenie sublimacyjne, to proces technologiczny, jaki w okresie zamrażania produktu, pozbywa się wody, z pominięciem procesu skraplania. Tego rodzaju termin zdaje się nowy, ale w spożywczym przemyśle panuje już długo, od pierwszej połowy dwudziestego wieku.
W tamtych czasach to amerykanie dostali tak pierwsze produkty, kawę, a było to w roku 1938.

owoce liofilizowane

Autor: Demur
Źródło: http://demur.pl
Nie ulega wątpliwości, iż liofilizacja to najlepsza metoda utrwalania żywności. Na pewno zabezpiecza różne produkty przed zepsuciem, z drugiej strony utrzymuje ich wartość odżywczą . Podczas takiego procesu nie dochodzi do wielkich strat witamin lub składników mineralnych. Liofilizaty są ponadto lżejsze, bardziej małe niż ich normalne odpowiedniki, najlepsze więc są, aby zabrać je w podróż.
Z pewnością każdy z produktów nadaje się do liofilizacji, wiadomo jednak, jak tylko posiada w swoim składzie wodę i Składniki jakie zaliczyć można do suchej substancji, czyli białka, węglowodany oraz tłuszcz. Najbardziej często spotykane są w sklepach warzywa oraz najlepsze owoce liofilizowane. Można je jednak znaleźć i w innych produktach, jak dania, sosy instant, mieszanki przyprawowe czy kawy. Dość często używane są w produktach dla ludzi aktywnych, jak mięso liofilizowane, które jest skoncentrowanym źródłem białka.
Taka żywność stanowi cenny element zdrowej diety, a związane to jest nie tylko z jej solidnością, lecz też wysoką wartością odżywczą.

Liofilizaty przydatne są zwłaszcza osobom aktywnym fizycznie, jak i tym, co często podróżują.

Na tej stronie jest dużo użytecznych wiadomości, jednak koniecznie przeczytaj też dodatkowe szczegółowe informacje koszulka ratownik medyczny. One również są bez wątpliwości warte zainteresowania.

Dobrze się w takie zaopatrzyć, jeśli istotny jest dla nas zdrowy styl życia.