Co to jest pulsoksymetr?

W obecnych czasach różnorodność aparatury pomiarowej oraz diagnostycznej stosowanej w medycynie daje szerokie możliwości w dziedzinie monitorowania stanu zdrowia.
Prócz popularnych urządzeń pomiarowych takich jak termometr i ciśnieniomierz, dostępne są również te mniej znane, ale w niektórych okolicznościach bardzo pomocne.

Jednym z takich urządzeń jest pulsoksymetr.
Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie wykorzystywane do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. Saturacja to skrócie ujmując procent wysycenia hemoglobiny tlenem.

Stworzyliśmy dla Ciebie następne przyciągające notki na frapujący Cię dział. Wejdź do następnego artykułu i czytaj wpis felgi carmani.

W normalnych warunkach saturacja wynosi 95-99%. Do uzyskania pomiaru wykorzystywany jest stopień pochłaniania przez krwinki czerwone promieniowania czerwonego i podczerwonego zainstalowanego w pulsoksymetrze

mężczyzna w koszuli w kratkę

Autor: AnEternalGoldenBraid
Źródło: http://www.flickr.com
Znany jest fakt, że w czasie wspinaczki na dużą wysokość saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości następuje zmniejszanie się parcjalnego tlenu w powietrzu atmosferycznym, a to powoduje ryzyko wystąpienia choroby górskiej. Z tego względu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako urzadzenia pozwalające na przeprowadzenia badania w warunkach terenowych.

Podobny fascynujący artykuł umieszczony jest tutaj, zatem odwiedź witrynę porto i upewnij się, jakie informacje tam znajdziesz. One również Cię zainteresują.

Istnieją badania wykazujące, iż poziom wysycenia krwi tlenem może mieć przełożenie przełożenie na poziom narażenia na występowanie choroby, a zatem pulsoksymetr pozwala określić prawdopodobieństwo niepowodzenia w dalszej wspinaczce. Należy jednak mieć na uwadze, że pulsoksymetr jest urządzeniem wspomagającym, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane jedynie w konsultacji z lekarzem – Czarmed.

Standardowo jest to urządzenie badające istotne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające funkcje oddechowe oraz wentylacyjne. Odpowiednie stosowanie pulsoksymetru oraz analizowanie wyników umożliwia określić czy osoba jest narażona na hipoksję.