Co to jest pulsoksymetr?

W obecnych czasach różnorodność aparatury pomiarowej oraz diagnostycznej stosowanej w medycynie daje szerokie możliwości w dziedzinie monitorowania stanu zdrowia.
Prócz popularnych urządzeń pomiarowych takich jak termometr i ciśnieniomierz, dostępne są również te mniej znane, ale w niektórych okolicznościach bardzo pomocne.

Jednym z takich urządzeń jest pulsoksymetr.
Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie wykorzystywane do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. Saturacja to skrócie ujmując procent wysycenia hemoglobiny tlenem. W normalnych warunkach saturacja wynosi 95-99%. Do uzyskania pomiaru wykorzystywany jest stopień pochłaniania przez krwinki czerwone promieniowania czerwonego i podczerwonego zainstalowanego w pulsoksymetrze
mężczyzna w koszuli w kratkę

Autor: AnEternalGoldenBraid
Źródło: http://www.flickr.com
Znany jest fakt, że w czasie wspinaczki na dużą wysokość saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości następuje zmniejszanie się parcjalnego tlenu w powietrzu atmosferycznym, a to powoduje ryzyko wystąpienia choroby górskiej. Z tego względu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako urzadzenia pozwalające na przeprowadzenia badania w warunkach terenowych.

Podobny fascynujący artykuł umieszczony jest tutaj, zatem odwiedź witrynę porto i upewnij się, jakie informacje tam znajdziesz. One również Cię zainteresują.

Istnieją badania wykazujące, iż poziom wysycenia krwi tlenem może mieć przełożenie przełożenie na poziom narażenia na występowanie choroby, a zatem pulsoksymetr pozwala określić prawdopodobieństwo niepowodzenia w dalszej wspinaczce. Należy jednak mieć na uwadze, że pulsoksymetr jest urządzeniem wspomagającym, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane jedynie w konsultacji z lekarzem – Czarmed.

Standardowo jest to urządzenie badające istotne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające funkcje oddechowe oraz wentylacyjne. Odpowiednie stosowanie pulsoksymetru oraz analizowanie wyników umożliwia określić czy osoba jest narażona na hipoksję.