Aranżując ogród oprócz rozplanowania roślinności istotne jest wykorzystanie odpowiednich dekoracji oraz elementów uzupełniających.

Kamień jest niezwykle ponadczasowym i ozdobnym elementem, ze względu na swoją wytrzymałość i zróżnicowaną strukturę zarówno, jeżeli chodzi o wielkość, jak i barwy. Generalnie, istnieje też wiele odmian kamieni, z czego najpopularniejszy jest podział na te naturalne i kamienie polne, czyli głównie otoczaki. Ich rodzajów jest sporo. Najbardziej znane kamienie naturalne to wapień, granit czy sjenit. Jedne są bardziej, inne mniej odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych i adekwatnie do tego mają swoje zastosowanie w ogrodzie.

kamień

Autor: Bruk-Bet
Źródło: Bruk-Bet
Kamienie do ogrodu stosuje się w różnym celu – do wykończenia nawierzchni, czyli między innymi ścieżek i chodników (np. granit), do budowy ogrodzeń (np. kwarcyt), jak również do budowy elementów ogrodowych takich jak grill lub skarpa. Umocnimy przy jego pomocy także strumyk, czy skalniak. Wreszcie kamień stosuje się w budowie fontann, donic i innych ogrodowych dekoracji. Jego wykorzystanie jest zatem rozległe. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i potrzeb. Zobacz stronę autora: http://kohut-kamien.pl

Jeżeli zdecydujemy się na kamienne elementy w ogrodzie trzeba będzie o nie odpowiednio zadbać. Mimo bowiem niemałej wytrzymałości kamienia, element tego rodzaju, podobnie jak każdy inny naturalny surowiec może z czasem ulec zniekształceniu. Żeby jednak na długo zachował swoje właściwości trzeba stosownie pielęgnować kamienne ogrodzenia czy figurki.

kamień

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.

Powinniśmy między innymi cyklicznie oczyszczać surowiec z naniesionego osadu, powstałego w wyniku zanieczyszczeń czy pojawienia się glonów. Jeżeli osad nie jest uciążliwy można się go pozbyć za pomocą zwykłej wody z mydłem i szczotki. Jeżeli chodzi o silniejsze zanieczyszczenia należy zastosować specjalne preparaty, dedykowane do pielęgnacji kamienia. W sprzedaży proponowane są w przeróżnych cenach, zatem z powodzeniem kupimy do swojego ogrodu skuteczny środek. Więcej zobaczysz na stronie: Oferta Kohut

Urządzając ogród warto też rozważyć tzw. świecące kamienie. Są one doskonałą dekoracją, a nocą oświetlają ogród wyznaczając chociażby ścieżkę przy domu jeżeli otoczymy ją właśnie tego rodzaju kamieniami.