Dlaczego powinno się postawić garaż?

Dziś niemal każdy ma własny pojazd a co niektórzy nawet dwa bądź więcej. By służyły nam one jak najdłużej, musimy o nie zadbać. Istotne jest nie tylko prawidłowe serwisowanie, ale i ochrona auta przed wieloma szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej jest trzymać swój samochód w garażu. Nie zawsze jest to jednak łatwe. W dużych miastach ciężko wynająć pojedyncze garaże, wybudowane na jeden, góra dwa samochody. Jeżeli już takie są, to głównie na własnościowych działkach bądź ewentualnie w blokach z lat osiemdziesiątych, kiedy to budowa (odwodnienia liniowe) tego modelu garażów była bardzo częsta. Obecnie deweloperzy często stawiają garaże podziemne w blokach. Miejsce postojowe może nie należy do niedrogich, jednak warto w nie zainwestować jeśli chcemy należycie zadbać o nasz samochód.

jeżeli nie mamy możliwości albo środków by wykupić garaż czy miejsce parkingowe na parkingu podziemnym, zostaje nam pozostawienie pojazdu pod gołym niebem. Należy wtedy kupić wysokiej klasy pokrowiec na samochód, jaki pozwoli nam chronić pojazd przed deszczem, śniegiem, mrozem i różnymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Lokatorzy domów jednorodzinnym są w o wiele lepszej sytuacji – mogą budować garaż na swojej posesji. Niekiedy garaże takie wbudowane są w całość budynku, niemniej w większości są to garaże wolnostojące ewentualnie dobudowane do bocznej ściany domu. Zazwyczaj ludzie decydują się na garaż murowany, rzadziej na blaszany czy drewnianą wiatę. Powinno się jednak pamiętać, że budowę garażu murowanego trzeba zgłosić w odpowiedniej jednostce urzędu gminy czy miasta, podobnie jak budowę domu.

Sama budowa garażu murowanego nie jest dużym wyzwaniem. Garaż ma najczęściej kształt prostokąta, zwykle jest bez okien, niekiedy z dachówką na dachu, zwykle jednak z papą albo blachą. Koszt budowy tego garażu to kilka tysięcy złotych. Budując garaż, należy pamiętać o montażu dobrej klasy bramy. Do wyboru jest wiele rodzajów bram, np. automatyczne na pilota, też i ręczne, otwierane na boki bądź też do góry. Na rynku jest wielu producentów bram garażowych, na przykład bramy segmentowe hormann. Decydując się na poszczególnego z nich, dobrze poczytać opinie na jego temat w Internecie, wypytać znajomych albo handlowców w sklepie, kogo mogą polecić.

Jeśli chcemy, aby nasz pojazd na długie lata pozostał sprawny i zadbany, warto zainwestować w jego garażowanie. Zakup czy postawienie garażu może nie należy do najtańszych, ale warto to zrobić. Inwestycja z pewnością w krótkim terminie nam się zwróci.