Techniczny odbiór mieszkania – na co zwracać uwagę przed podpisaniem papierów

Jedno z największych polskich miast, stolica dolnośląskiego będzie mieć w końcu obwodnicę. Dla Wrocławia jest to bardzo ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy kierowany był przez miasto, co powodowało powstawanie olbrzymich korków i zatorów. Po wielu latach udało się w końcu zaradzić wszystkim problemom, jakie stanęły na drodze do budowy obwodnicy – brak pieniędzy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe. Nasze prawo nie jest gotowe do wykonanie szybkiego planu dla inwestycji publicznych w połączeniu z procedurami pozyskania środków z programów unijnych.

Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) to inwestycja, która zawiera 26,765km autostrady A8 poprowadzonej nową trasą, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o łącznej długości 8,15 km. Budowa (rodzaje kompozytów) obwodnicy Wrocławia położona jest na peryferiach miasta w jego północno-zachodniej części. To nie jedyna tak duża inwestycja drogowa Wrocławia. Powstaną jeszcze inne odcinki o charakterze obwodnicowym odciążające ruch tranzytowy przez miasto: Wschodnia Obwodnica Wrocławia i Obwodnica Śródmiejska Wrocławia.

Inwestycje mają na celu zmianę ruchu, odciążenie najsilniej zużywanych osi, polepszenie komunikacji miejskiej i aktywowanie obszarów na obrzeżach miasta. Tereny na obrzeżach przy lepszym skomunikowaniu zdobędą lepszą wartość rynkową i przyniosą większy zysk dla miasta.

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Ceny gruntów i nieruchomości stają się coraz wyższe. Wielu inwestorów buduje w mieście i poza nim. Nowe inwestycje, droższe nabywają coraz bardziej wymagająca klientela. Aktualnie niewielu decyduje się na inwestycję w „dziurę w ziemi”. Współczesny deweloper powinien dysponować środkami umożliwiającymi wykonanie nieruchomości w standardzie satysfakcjonującym potencjalnych lub docelowych klientów. Dobre wrażenie przy kupnie nie oznacza solidnego wykonania inwestycji. „Wymuskane” na pozór mieszkania czasem okazują się trefne.

Nim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je wnikliwie obejrzeć. Bardzo dokładnie.

Z przyjemnością zasugerujemy Ci inny tego rodzaju materiał. Jeżeli masz ochotę go przeczytać, zweryfikuj treść, którą znajdziesz w tym miejscu.

Najlepiej z zaprzyjaźnioną osobą z branży budowlanej – najnowszy artykuł. Wzory pism z tematyki budownictwa znacznie uproszczą przejście przez ten etap. Wartościowe porady na ten temat można znaleźć na przykład w internecie. Różne projekty domów i nie tylko odnaleźć można w serwisie budowlanym Projektoskop.

Znajdują się tutaj najnowsze projekty domów sporządzone przez zawodowe biura projektowe. Baza zawiera między innymiprojekty domów parterowych, projekty małych domów czy też projekty domów nowoczesnych. Inwestycję budowy domu poprzedza dobrze sporządzony projekt domu.

Nie wolno nam podpisywać protokołu, mając uwagi do jakości wykonania. Deweloper bojąc się odszkodowania za przekroczenie terminu szybciej usunie usterki, niż później z tytułu gwarancji czy rękojmi. Oczekując na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera musimy przygotować się na to, że dowiemy się o nim z niewielkim wyprzedzeniem. W trakcie oględzin będziemy poganiani, a każda nasza uwaga, będzie zbywana, że tak musi być, że się nie znamy, albo że jutro będzie fachowiec, który to zrobi. Na koniec wykonawca będzie nas usilnie namawiał do podpisania dokumentów, obiecując w zamian szybkie usunięcie usterek. W rezultacie na te poprawki będziemy czekać miesiącami, a w najgorszym wypadku nie doczekamy się ich w ogóle. W prawdzie protokół odbioru mieszkania zawiera pozycję, w której można wpisać zauważone wady, jednak lepiej wstrzymać się, aż wszystko będzie w porządku.

Odbiór dotyczy także jakości wykonania schodów i konstrukcji dachu – szczególnie w przypadku kupna gotowego domu w stanie surowym bądź „pod klucz”.

Schody to szalenie ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość droga, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór właściwych schodów. Schody żelbetowe niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich w trakcie budowy. Realizowany w jej czasie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym.

Zabezpiecza budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Abyśmy mogli cieszyć się naszym dachem przez wiele lat, ważna jest konstrukcja, a nie wybierane z taką dbałością o kształt i kolor pokrycie dachowe. To ona no swoich „barkach” trzyma cały ciężar dachu i współpracuje zresztą budynku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosuje się konstrukcje dachowe drewniane. Na jej rodzaj wpływ ma typ dachu, pochylenie połaci dachowej, a także jej rozpiętość.

W przypadku odbioru lokalu na poddaszu musimy zwrócić uwagę czy nie panuje wilgoć. Jeśli zauważymy śliskie, błyszczące lub ciemniejsze miejsca to mamy duży problem. Bez względu na to czy woda pochodzi z przeciekania dachu czy stania wody pomiędzy płytami, trzeba w tym miejscu skuć tynk, pozbyć się wody, odsuszyć i kolejny raz otynkować i pomalować sufit.

Nigdy nie podpisujmy się pod protokołem w którym widnieje zapis, że po podpisaniu wykonawca nie będzie przyjmował reklamacji na usterki inne, niż te wypisane w protokole. Co prawda nie ma on prawa wprowadzić takiego zapisu, jednak gdybyśmy to podpisali, tym samym stracilibyśmy możliwość zgłoszenia w ramach rękojmi usterek zauważonych podczas prac wykończeniowych.

Jeśli jesteśmy urodzeni pod szczęśliwą gwiazdą, może nam się trafić, że budowa zakończy się jednak w terminie, a usterek nie będzie. Wtedy pozostaje nam tylko zaprosić znajomych na parapetówę, powstrzymując się może jedynie od rozbijania szampana o nasze gładkie i proste ściany salonu.