Jak powinniśmy projektować toalety ogólnodostępne, ażeby spełniały swoją rolę? Co musi się w nich znaleźć?

Toaleta zmieniała się na przestrzenie wieków. Pierwsze informacje o toaletach sięgają czasów Starożytnego Rzymu. Jak wszyscy wiemy łaźnie rzymskie to były miejsca, w jakich oprócz załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, byliśmy w stanie spotkać się, by spokojnie porozmawiać. Miejsca takiego typu znajdowały się pod gołym niebem, dość silnie także różniły się od toalet, jakie poznaliśmy w dzisiejszych czasach.

szczotki wc

Autor: Arjen Rienks
Źródło: http://www.flickr.com
meble
W dzisiejszych czasach, toalety publiczne mogą być źródłem znacznej ilości frustracji. Różnorodne są przyczyny, lecz bardzo często denerwujemy się, gdyż jest zalana podłoga, niezbyt dobre oświetlenie, brak papieru czy nieprzyjemny zapach. Ażeby tak właśnie się nie stało należy tak zaprojektować toalety, by były to miejsca jak najlepiej przypasowane do naszych wymagań pod każdym względem. Ludzie dość często nie szanują takich ogólnodostępnych miejsc, jak toaleta publiczna. W ten sposób więc materiały użyte do urządzenia i wykończenia toalet publicznych muszą być trwałe i odporne na przejawy wandalizmu.
drzwi wejściowe

Autor: George M. Groutas
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku odnajdziemy wiele takich materiałów, spośród tego typu szerokiej oferty łatwo wybrać najbardziej odpowiednie materiały do wykończenia. W każdej z toalet muszą by pewne obowiązkowe elementy. Muszą znaleźć się tam kosze toaletowe, najbardziej korzystnie jak są w sąsiedztwie umywalek – więcej – kosze toaletowe.

Niezbędne są odświeżacze powietrza, ponieważ dzięki nim wizyta w toalecie nie będzie przykrym doświadczeniem. W każdej z toalet muszą być środki dezynfekujące, ponieważ tak samo jak odświeżacze powietrza odpowiadają one za poczucie czystości w takim miejscu. W pewnych toaletach są też szczotki wc czy nakładki na sedes albo specjalne do ich oczyszczania – kliknij i zobacz -> szczotki wc. Jeszcze następne wymagania są wtedy, jak mówimy o toalecie dla niepełnosprawnych. Ich budowa (przeglądy budowlane wrocław) ma związek z zupełnie odmiennymi przepisami.

Już podczas projektowania albo przebudowy należy określić, gdzie będą znajdować się drzwi wejściowe. Muszą one być szersze, aby użytkownik na wózku inwalidzkim mógł bezproblemowo dostać się do środka. Wiążę się to z przeznaczeniem na taką toaletę bardziej znacznej przestrzeni, ponieważ pomaga to w manewrowaniu wózkiem. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, żeby umywalka była w zasięgu ręki z pozycji siedzącej. Kolejne kwestie to umieszczenie uchwytów oraz poręczy dla osób niepełnosprawnych, jakie zapewniają możliwość samodzielnego skorzystania z toalety.