Nowoczesne metody druku na koszulkach i pozostałych ubraniach przy pomocy specjalnych drukarek.

Wiele osób patrząc na barwne motywy na koszulkach myśli o tym, żeby samodzielnie wykonać swój własny wzór. T-shirty sprzedawane w sklepach produkuje się w dużych seriach na przemysłowych maszynach do drukowania, niestety jeszcze do niedawna maszyny te były bardzo duże i tak samo kosztowne. Nie nadawały się ani do indywidualnego wykorzystania, ani też do prowadzenia niedużego biznesu związanego z nadrukami na różnej odzieży.

Koszulki

Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak kilka lat temu w sklepach pojawiły się niewielkie, przenośne urządzenia, umożliwiające wykonanie dowolnych wydruków na materiałach (zobacz pełna treść). Tego typu drukarki przede wszystkim są niewielkich rozmiarów, przez co doskonale mogą się sprawdzać w niewielkich firmach. Powierzchnia pracy najprostszych wersji zaczyna się od około pięćdziesięciu centymetrów, co w zupełności powinno wystarczyć do tego, żeby wykonać nadruk na koszulkach, obrusach czy torbach. Drukowanie na każdym elemencie wykonuje się pojedynczo i przy każdym takim druku wymagane jest właściwe ustawienie wszystkiego, lecz te modele drukarek właśnie do takich zastosowań zostały projektowane.

Robienie wydruków na drukarkach do odzieży w rzeczywistości bardzo przypomina drukowanie na innych materiałach. Tego typu urządzenia posiadają specjalny stół roboczy, na jakim trzeba precyzyjnie naciągnąć materiał przeznaczony do drukowania. Przy czarnych materiałach (zobacz szczegóły tu…) niezbędne będzie użycie odpowiedniego podkładu, na który jest następnie nakładany końcowy wzór. W czasie drukowania głowica wyrzuca odpowiedni rodzaj materiału na tkaninę, co trwa przeważnie parę minut.

koszulki

Autor: Naomi
Źródło: http://www.flickr.com
Aby wykonany motyw był trwały, to należy go na koniec utrwalić, używa się do tego specjalne prasy transferowe albo tunele suszące. Po utrwaleniu motywu koszulki czy inne części garderoby mogą być normalnie użytkowane, włącznie z tym, że da się je prać zgodnie z zaleceniami producenta odzieży (kliknij w maszyny do koszulek). Tak więc jeżeli ktoś chce rozszerzyć propozycję swojej firmy o drukowanie na odzieży, to taka maszyna do koszulek z pewnością bardzo się przyda, przy dobrej kalkulacji wszystkiego można będzie na tym całkiem nieźle zarobić.