Najważniejsze informacje na temat rolet, jakie są ich podstawowe rodzaje i modelem

Rolety to bardzo popularny sposób na wykończenie okien w domu. Analogicznie jak żaluzje będą pozwalać na regulowanie ilości światła, które wpada do pomieszczenia, ale mają nieco inną zasadę działania. Żaluzje składają się z dużej ilości cienkich pasków, które można ustawiać pod różnym kątem, a co za tym idzie regulować stopień zasłonięcia. Z kolei w roletach regulacja zasłaniania będzie się odbywać poprzez opuszczanie i podnoszenie materiałowej taśmy, tu poziom zaciemnienia jest uzależniony od tego, jak nisko zostaną opuszczone.

rolety w oknach

Autor: t!m
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli materiał zasłoni całe okno, to we wnętrzu będzie ciemno, z kolei podniesienie do samej góry spowoduje, że nic nie będzie okna zasłaniało. Z tym zasłanianiem jest jeszcze taka rzecz, że sporo będzie zależeć od tego, jaki materiał się użyje. Ich wybór jest całkiem spory, część z nich jest gruba i w zasadzie wcale nie przepuszczają promieni, inne z kolei mogą nieco przepuszczać, i wtedy w pomieszczeniu zapanuje półmrok. Sporo zależeć też będzie od motywu, w ostatnim czasie modne są przykładowo fotorolety – przedstawione tutaj – umożliwiające wydruk na tkaninie (okazje na tkaniny drukowane: tritex.pl/) dowolnego zdjęcia.

Typowa roleta składa się z kilku części. Pierwsza z nich to wcześniej wspominana taśma z materiału, drugą nawijająca rolka, a trzecią prowadnice, w których taśma materiału będzie się podnosić i opadać. Opuszczanie realizowane jest za pomocą sznurka, ciągnąc go w odpowiednim kierunku będzie się realizować opuszczanie i podnoszenie tkaniny. Bardzo dużą zaletą rolet jest to, że można je zainstalować nie tylko w pozycji pionowej, lecz również pod różnymi kątami.

Rolety do okien dachowych mają podobną budowę do rolet pionowych, różnią się jedynie prowadnicą – W tej odmianie rolet prowadnice mają specjalną budowę, dzięki jakiej roleta nie powinna wypadać podczas zasłaniania i odsuwania. Rolety doskonale będą się sprawdzać w każdym pomieszczeniu, czy jest to sypialnia, kuchnia czy też salon. Dzięki dużym możliwościom na zrobienie będą również stanowić świetny element do dekoracji, dobrze dopasowane potrafią naprawdę interesująco poprawić wygląd wnętrza.