Jakie kupować meble? Jakimi przesłankami się kierować przy wyborze mebli do różnych miejsc w mieszkaniu?

Przed zakupem mebli często myślimy, jaką z upatrzonych wcześniej kolekcji nabyć. Wiadomym jest, iż najistotniejsze dla nas jest to, aby nasz zakup był jak najbardziej udany, a meble mogły służyć przez co najmniej parę lat. Takie meble powinny być więc trwałe, aby za szybko nie pojawiały się jakieś usterki.

Należy więc pamiętać, że walory użytkowe mebli, co oznacza także bezpieczeństwo ich wykorzystywania oraz trwałość, są zależne od ich wykonania. I odnosi się to do każdego z rodzajów, czyli meble (szczegóły tu…) pokojowe (zobacz tutaj: ), łazienkowe lub do kuchni.

meble

Autor: BI Watercooler
Źródło: http://www.flickr.com

Jakość zastosowanych materiałów jest niezwykle istotna, rozumiemy przez to sposób łączenia elementów konstrukcji, stateczność a także sposób wykończenia. Są to najbardziej istotne wytyczne tego, czy konkretny mebel jest rzeczywiście wytrzymały i bezpieczny. Dobrze zaprojektowany mebel powinien mieć odpowiednio ukształtowaną strukturę techniczną, która będzie służyć potrzebom człowieka. Najlepsze meble posiadają właściwe certyfikaty jakości, więc tego rodzaju meble dobrze wybierać w pierwszej kolejności. Tego rodzaju meble są niezwykle komfortowe, co jest najbardziej istotne jak wybieramy komplety wypoczynkowe do salonu, lecz również trwałe i bezpieczne w użytkowaniu, ma to właściwie znaczenie w każdej sytuacji, sprawdź przykłady: . Najbardziej pewnym materiałem jest rzeczywiście drewno. Może być lite, ale i klejone oraz rattan. Jeżeli chodzi o tworzywa drzewne, to bardzo ważne jest, jaki jest ich poziom higieniczności, aktualnie jednakże większość płyt spełnia najlepsze wymagania higieniczności klasy E1.

meble pokojowe

Autor: TNS Sofres
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością warto unikać mebli, w jakich można znaleźć zbyt dużą ilość metalu, ale tylko w sytuacji, kiedy w pomieszczeniu takich mebli jest co najmniej kilka. W przypadku mebli tapicerowanych warto zwracać uwagę na jakość materiałów wypełniających, czyli różnych sprężyn, pianek, mat. Na jakość mebla mają także wpływ zastosowane połączenia konstrukcyjne. Są różnorodne, jak połączenia adhezyjne (klejowe) albo połączenia łącznikowe. Jedynie specjalne badania laboratoryjne mogą potwierdzić, czy dany mebel jest pod tym względem właściwie wytrzymały, czyli bezpieczny. Zwracajmy więc uwagę, czy określone meble posiadają właściwe atesty, które gwarantują zgodność stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych z wymaganiami przepisów europejskich.