Jak dobrać odpowiednio oświetlenie w dziecięcym pokoju, tak żeby było ono odpowiednie do pracy i wypoczynku.

Odpowiednie wyposażenie dziecięcego pokoju jest bardzo ważne dla zdrowia mieszkających w nim dzieciaków. Przede wszystkim dotyczy to łóżka do spania, jakie powinno być odpowiednio twarde ze względu na plecy, oraz biurka. Biurko ma o tyle znaczenie, że dziecko spędza czasami przy nim wiele godzin, i jeżeli nie zostaną zapewnione właściwe warunki pracy, zakończyć się to może skrzywieniem pleców albo problemami ze wzrokiem. Aby wyeliminować pierwsze zagrożenie wystarczy kupić dobre obrotowe krzesło, regulowane na wysokość i pilnować aby na nim prosto siedziało.

Lampa

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Natomiast jeśli chodzi o drugą sprawę, to trzeba zadbać o właściwe oświetlenie dla dzieci w całym pomieszczeniu, czyli i na biurku, i ogólnie w pomieszczeniu. Tutaj wielu dorosłych robi duży błąd, ograniczając się tylko do światła głównego. Montują oni różnego rodzaju kinkiety (polecamy żyrandole klasyczne do salonu) dla dzieci albo zwykłe lampki i im się wydaje, że sprawa jest załatwiona.

A jednak nie do końca tak jest, bo dziecko do bezpiecznego pracowania potrzebował jeszcze będzie lampki na biurku. Niewielka lampa tam, gdzie pracuje się na co dzień to niezwykle istotny element wyposażenia dziecięcego pokoju.

Poszukujesz dodatkowych informacji na opisywany tu temat? To żaden problem, po prostu wejdź dalej producent central wentylacyjnych a zobaczysz, że to było bardzo łatwe.

Górne światło, nawet jeśli miałoby odpowiednią moc, może nie wystarczyć do tego, żeby w odpowiednich warunkach odrabiać lekcje czy czytać książki.

Po prostu dziecko siedząc najczęściej zasłania swoim ciałem światło padające z górnej lampy, a jeżeli nawet tak nie będzie, to ma ono nieodpowiedni kąt. Lampa biurkowa ustawiona być powinna tak, żeby podczas pisania dziecko nie przysłaniało sobie miejsca, w jakim ma pisać. W przypadku osób praworęcznych należy ją ustawić właśnie z prawej strony, i skierować światło w lewo.

Typowe biurkowe lampki nie muszą mieć zbyt mocnych żarówek, całkowicie 40 wat powinno wystarczyć do tego, żeby dobrze rozświetlić miejsce pracowania. Bardzo popularne są ostatnio żarówki LED, cechujące się nie tylko bardzo ładnym światłem, ale także znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, przez co są zwyczajnie oszczędniejsze.