Jak często wymieniać filtry w aucie? Przewodnik dla każdego człowieka

Filtry to podstawowe części eksploatacyjne każdego samochodu, a ich regularna wymiana jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Często jednak występują nieścisłości, kiedy dokonać wymiany filtrów a przede wszystkim jak to zrobić? Zapraszamy więc do lektury naszego zwięzłego przewodnika.

Filtry paliwaJak łatwo się domyślić, filtr paliwa odpowiada za filtrację benzyny. Filtr ów jest szczególnie istotny w przypadku silników wysokoprężnych, choć oczywiście właściciele „benzyniaków” też powinni o nim pamiętać. W motorach diesla montuje się bowiem specjalne narzędzia wysokociśnieniowe, jakie wymagają „czystego” paliwa. Na rynku istnieje parę rodzajów filtra paliwa (sprawdź IOW TRADE). Na przykład, w silnikach benzynowych zwykle używane są siatkowe filtry zabezpieczające a także nieduże papierowe filtry przewodowe. Dokładność oczyszczania paliwa zależy od typu zastosowanego materiału.

Auto

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Co do umiejscowienia filtra paliwa w aucie, najczęściej montowany jest on pomiędzy pompą zasilającą a wtryskiwaczami, jest to jednakże kwestia indywidualna oraz zależy od modelu pojazdu.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz w linku (https://www.hurtopony.pl/opony-do-samochodu/audi/a7)? To oczywiście zbliżona problematyka, zatem na pewno sugerowane materiały również są warte polecenia.

Filtry paliwa musimy wymieniać co okres określony w instrukcji obsługi czterokołowca (najczęściej przebieg w przedziale 15-50 tys. kilometrów). Filtr paliwa to fragment przystępny cenowo, jego cena kształtuje się na wysokości kilkudziesięciu złotych. W wypadku dużej części modeli aut wymiana jest nieskomplikowana i można dokonywać jej samemu. Wskazówka – przed montażem spójrzmy na celowo uwydatnione strzałki na filtrze, dadzą nam one informacje o kierunku transferu paliwa.

Filtry oleju
Filtr oleju odpowiedzialny jest za filtrację oleju jak też likwidację zanieczyszczeń, powstających w silniku w czasie pracy. Są to zatem pozostałości po niespalonym paliwie, pył z powietrza lub cząstki metali. Nie każde zanieczyszczenia z powietrza przefiltruje filtr powietrza, filtr olefiltr S – Performancewinien zatem niejako korygować jego pracę. W sklepach motoryzacyjnych można dostać wiele rodzajów filtrów oleju, ponieważ każdy silnik posiada własną, unikatową konstrukcję i potrzebuje innego filtra oleju. Aby dobrać odpowiedni filtr oleju musimy skorzystać z katalogów internetowych. Zachęcamy do zakupu filtrów oleju znanych, producentów, którzy zapewniają wysoką jakość filtracji. Słusznym zwyczajem jest wymiana filtra oleju wespół z olejem oraz uszczelką korka spustowego.