Skrótowy przewodnik po współczesnej fabryce, gdzie wytwarza się artykuły spożywcze

Gdy w domu pojawiają się goście, to pan i pani domu częstują przybyszów czym chata bogata. To wtedy na ławach lądują mniej albo bardziej zmyślne posiłki oraz, obowiązkowo, kawa i herbata owocowa. Tak już przyjęło się w rodzimej tradycji, że należy wykazać się gościnnością, gdy do mieszkania wchodzą sąsiedzi albo kompani. W takich sytuacjach rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób powstały produkty, które stawiamy przed przybyszami.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com

A więc zróbmy to w tym momencie. W wielu zakładach, w których produkuje się towary spożywcze, znajdują się różnego typu maszyny, np. wyparka próżniowa. Taki sprzęt znalazł co prawda zastosowanie również w pozostałych gałęziach krajowego oraz światowego przemysłu, lecz, jak już nadmieniliśmy, skupiamy się tutaj tylko na wspomnianym w tytule przykładzie. Tutaj więcej: liofilizatory.

Wyparka próżniowa >>> technika próżniowa to generalnie rzecz ujmując sprzęt, który służy do zagęszczania różnego rodzaju substancji. Znajdziemy go na obszarze fabryk, które zajmują się wyrobem konfitur śliwkowych, marmolad nisko słodzonych, soków truskawkowych. Z tego właśnie wynalazku korzysta też przemysł cukrowniczy, a mleko, które stawiamy przed gośćmi także powstało przez zagęszczenie tego płynu w wyparce.

Następnym urządzeniem, który stanowi obligatoryjny element wyposażenia wielu zakładów, w których wytwarza się artykuły spożywcze są liofilizatory. W takich maszynach przeprowadzany bywa proces tzw. liofilizacji. Z grubsza rzecz biorąc polega on na zamrożeniu produktu, a później jego wysuszeniu. Na przykład, rzeczony proces produkcyjny zastosowano podczas produkcji kawy w granulkach. Dla zaciekawionych tematem: .

Pomimo tego że liofilizatory znalazły zastosowanie w zakładach farmaceutycznych, a nawet w archeologii, to szary polak proces liofilizacji będzie łączył praktycznie tylko i wyłącznie z procesem wytwarzania jego ulubionej kawy o smaku karmelowym. A wytworzony już artykuł należy właściwie przechowywać, gdyż w przeciwnym przypadku ulegnie on zbryleniu. Przyczyna takiego zjawiska bywa prosta: proces liofilizacji powoduje, że dany produkt staje się higroskopijny, czyli łatwo chłonie wilgoć.

Skruber K-415

Autor: www.donserv.p
Źródło: www.donserv.p

Przetwarzanie żywności na masową skalę jest teraz powszechną praktyką. Pomimo tego że specjaliści od zasad właściwego żywienia przestrzegają nas przed konsumowaniem zbyt przetworzonych produktów, to trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby takich towarów na kuchennych półkach. Najprawdopodobniej kawa świeżo mielona zaparzona w ekspresie bywa o wiele zdrowsza niż ta granulowana, ale taki argument wcale nie przemawia do wielbicieli kawy rozpuszczalnej.