Oświetlenie jako pierwszoplanowy element w trakcie aranżacji lokum.

Oświetlenie stało się nieodzownym składnikiem podczas aranżowania świeżego gospodarstwa domowego. Bez oświetlenia wykorzystanie własnego M-3 byłoby w znacznym stopniu kłopotliwe. W mroku nie ma sposobności by przeczytać książkę, ugotować obiad czy nastawić pranie…

Dostosuj odpowiednie światło do przeznaczenia pomieszczenia

lampa stojąca

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia ma za funkcję nie tylko uczestniczyć w przyszykowaniu pożywienia, przybiera dodatkowo funkcję stołówki. Z tego powodu oświetlenie kuchni wymaga indywidualnych źródeł światła nad każdym miejscem, które będzie zajmowane w czasie wykonywania gastronomicznych zadań. Fachowo dobrane oświetlenie spełnia dodatkowo rolę ozdobną i może wizualnie powiększyć wnętrze.

lampy sufitowe

Autor: Marta Diarra
Źródło: http://www.flickr.com

Rozpatrz inne pomieszczenia

Przy projektowaniu iluminacji w pomieszczeniach powszedniego użytku poza oświetleniem głównym, opłaca się zaopatrzyć się w lampy biurkowe . Lampki biurkowe umieszcza się po odwrotnej stronie niż kończyna, którą używamy do pisania, przeciwdziała to padaniu cienia na stronę podczas pisania czy odrabiania lekcji. W ten sposób umiejscowiona lampa wypełnia swoją przeznaczenie, nie oddziałując ujemnie na zmysł wzroku. W holu komfortowym rozwiązaniem jest montaż fotokomórki.

To rozwiązanie idealnie zdaje egzamin w dużych mieszkaniach. Przy małym dojściu światła słonecznego korzystne jest mocne źródło światła sztucznego. Przy oświetlaniu łazienki powinno się nie zapominać, że jest to strefa w którym powstaje zwiększona wilgotność. By zachować bezpieczeństwo trzeba zastosować tzw. oprawy szczelne, osłaniające przed wilgocią. Zabierając się za pokój dziecięcy przyciski światła zainstaluj optymalnie niżej.

Zobacz też