Technologia LED to wspaniałe rozwiązanie dla każdego. Pomimo to, pamiętajmy o odpowiedniej instalacji

Technologia to rzeczywiście wiele zalet, lecz i też dosyć dużo oryginalnych wymagań. Dlatego właśnie instalacja oświetlenia LED nie jest taka bezproblemowa, jak się może zdawać. Przez złe instalowanie tego oświetlenia możemy niechcący uszkodzić diody, albo skrócić ich żywotność. Pamiętajmy o kilku rzeczach.

oświetlenie

Autor: Jonathan Boehman and David Weigelt
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj o elektrostatyce. Elementy elektroniczne mają wysoką wrażliwością na wyładowania elektrostatyczne. Tak samo jest z diodami LED. Z tego więc względu przed dotknięciem taśmy LED lub sterownika najpierw musimy rozładować taki ładunek na ciele, przykładowo poprzez dotknięcie kranu lub innego uziemionego elementu metalowego. Jednocześnie, taśmy LED są raczej foliowane w specjalne opakowania, jakie zapobiegać mają powstawaniu tego typu ładunków. Nie powinniśmy więc wyciągać z nich taś bez potrzeby, natomiast w trakcie montażu niewykorzystane odcinki zachowajmy w tych opakowaniach. To nie są oprawy, na przykład oprawy przemysłowe, a same taśmy LED można w prosty sposób zepsuć. Dla zainteresowanych: sprawdź tu.

Inna istotna kwestia to odprowadzanie ciepła. Każde z urządzeń elektronicznych tworzy jakieś ciepło. W zależności, jakie jest to urządzenie, tego ciepła może być mniejsza lub większa ilość, zawsze jednakowoż powinniśmy to brać pod uwagę. W zasadzie w największym stopniu grzeją się zasilacze czy sterowniki. Należy więc przewidzieć dla tych urządzeń właściwe miejsce, ażeby umożliwić rozpraszanie ciepła. Bardzo istotna kwestia na sam koniec – prowadzenie przewodów. Przewody w ścianie musimy prowadzić albo w pionie, albo w poziomie, byle nie na skos. Umożliwi to wyznaczenie trasy przewodu po wykończeniu ścian, pomoże również uniknąć przewiercania źle poprowadzonych przewodów. Nie wolno prowadzić w jednym miejscu przewodów sygnałowych z zasilającymi, bo te drugie mogą indukować zakłócenia w przewodach sygnałowych.

Odwiedź ten link! To bez dwóch zdań świetna treść (https://www.albedum.pl/aktualnosci/), przeczytasz tam dużo przydatnych danych! Zobaczysz, na pewno się nie rozczarujesz.

oświetlenie ogrodowe

Autor: TruffShuff
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy najzwyczajniej odsunąć przewody sygnałowe na małą odległość, przykładowo 10-15 centymetrów, aby ograniczyć wpływ zakłóceń. No i zwracajmy uwagę na promień gięcia kabli. Co prawda, ma to najbardziej kluczowe w przypadku przewodów koncentrycznych, niemniej nie zaszkodzi w wypadku pozostałych instalacji. Każdy z przewodów ma konkretny promień gięcia, co powoduje, że nie powinniśmy przewodu wyginać mocniej, ponieważ spowoduje to, że straci one swoje właściwości. Kiedy będziemy pamiętać o tych wytycznych to na pewno nie zrobimy największych instalacyjnych błędów.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,