Prawidłowo zgrane opony samochodowe

Odpowiednio zgrane opony i poprawnie wykonany montaż, to zagadnienia które oddziałują na bezpieczeństwo kierowcy, również na pewne użytkowanie opon.

Wymiana opon to nie wyłącznie zdejmowanie jednego zestawu i zamontowanie drugiego. Przed założeniem felgi i opony samochodowej są szczegółowo myte, na ogół pod ciśnieniem, w celu wyeliminowania każdych zabrudzeń, które mogą przyczyniać się na wyważanie kół. Testowany powinien być ogólny stan opon, oraz głębokości bieżnika.
Nie ma w kalendarzu daty, kiedy powinno się wymienić opony samochodowe. Tyczy się to zarówno sezonu zimowego, jak i letniego. Opon goodyear zimowych winno się używać wtenczas, jak zachodzą temperatury minusowe. Natomiast opony samochodowe letnie, powinno się nakładać, gdy temperatura dobowa bywa cały czas dodatnia.
Tanie opony zimowe netcar są oponami miękkimi. To znaczy, że zachowują dużą giętkość nawet przy małych temperaturach. To właściwość potrzebna w zimie, ale już w lecie może wywoływać kłopoty. Mocno rozgrzana opona zimowa będzie się ślizgać, zarówno przy starcie i hamowaniu, jak i na zakrętach. Podróż w takich warunkach jest groźna dla każdych eksploatatorów drogi, także przechodniów.

Opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Powinno się mieć na uwadze, że opon na zimę nie wolno stosować letnią porą – . Opona samochodowa zimowa ma zwarty bieżnik, który stawia znaczny opór. Na śniegu znamionuje to świetną przyczepność i sterowalność, na suchym ciepłym asfalcie, to jedynie zbyteczne tarcie, prowadzące do przegrzania opon i hałas. Oprócz tego, spoisty bieżnik opon goodyear nie będzie w wstanie poradzić sobie z nadmiarem wody. W rezultacie samochód może przestać reagować na polecenia kierowcy, nawet przy przepisowych prędkościach.

Opcją dla opon samochodowych letnich i zimowych, mogą być opony (zobacz opony Goodyear) wielosezonowe. Nie trzeba w takim przypadku pamiętać o każdorazowej wymianie.
Za stosowne parametry jazdy na wilgotnej i suchej powierzchni, niezależnie od pory roku, odpowiada szczególna mieszanina gumowa na bazie krzemionki. Rowki poprzeczne efektywnie odprowadzają wodę spod opony (sprawdź ofertę firmy Gent). Wzmocniona budowa opony, wzmacnia trwałość, również gwarantuje duże przebiegi opony.