Patelnia żeliwna – następca teflonu

Jeśli Twój okres fascynacji patelniami teflonowymi właśnie mija bezpowrotnie, sugerujemy nowe rozwiązanie. Nowe dla Ciebie, ponieważ świat już od stuleci przygotowuje posiłki w patelniach żeliwnych.

patelnie

Autor: Silit
Źródło: www.smakprostoty.pl

Patelnie żeliwne. To z ich przyczyny nasza przygoda z gotowaniem nabierze nowego wymiaru. Jej rewelacyjne właściwości wyostrzą aromat i smak przyrządzanych potraw. Co interesujące, przygotowane na żeliwie posiłki są wzbogacane o minimalne ilości żelaza – pierwiastka niezbędnego do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu, patelnie żeliwne idealnie sprawdzą się dla osób chorujących na serce oraz tych z niedoborem czerwonych krwinek.

Żeliwo jest doskonałym przewodnikiem ciepła, oszczędza czas przygotowania potraw, jak również energię. Wiedzmy, że im starsza patelnia żeliwna, tym lepsza.https://zdrowie-dom.pl/rekuperatory-miejscowe/173-rekuperator-miejscowy-prana-150-scienny-z-pilotem.html prana 150

Lata intensywnej pracy wzbogacają jej właściwości, zamiast obniżać. To nie to samo co teflonowe patelnie, które z każdym użyciem są coraz bardziej wyeksploatowane. Gdy mówimy o żeliwie – ta zasada działa w przeciwnym kierunku. Tajemnica wzrastającej z biegiem lat jakości przysmażania na żeliwie tkwi w jego impregnacji. Impregnowana przez wiele lat patelnia, z czasem staje się jeszcze lepsza. To, co było dobre od samego początku, wciąż zyskuje. Wszyscy spotkaliśmy się z paniami domu, które twierdzą iż najlepsze potrawy przyrządzają tylko w swojej kuchni, używając swoich garnków i patelni.

Ponieważ patelnie żeliwne maja nieco większy ciężar od pozostałych, sztuka smażenia pysznych naleśników zajmie troszkę więcej czasu, co nie oznacza, że nie jest do opanowania – wprost przeciwnie. Smak i kruchość naleśników wynagrodzi nam czas poświęcony na doskonalenie swych umiejętności.

żeliwna patelnia

Autor: Le Creuset
Źródło: www.smakprostoty.pl

Jeśli chcemy by nasza patelnia sprawowała się jak należy wiele długich lat, koniecznym jest by o nią odpowiednio się zatroszczyć. Po każdym użyciu trzeba porządnie ją wytrzeć papierowym ręcznikiem, a przy tym zapomnieć o posiadaniu zmywarki – środki chemiczne mogą powodować rdzewienie powierzchni.

I nie zapominajmy, że naczynia te nie powinny być wykorzystywane do przechowywania kwaśnych potraw, albowiem wchodzą one w reakcje z żeliwem, czego skutkiem może być metaliczny smak potraw.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,