Jak prawidłowo oświetlić mieszkanie

Światło przesądza nie tylko o tym, w jaki sposób spostrzegamy otoczenie, lecz także jak się w nim czujemy. Jak czujemy dane wnętrze, czy ono przepada w mroku, czy też zaprasza swym światłem. Oświetlając własny budynek lub mieszkanie warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma wspomóc w tym wcale nie prostym zadaniu.

oświetlenie sypialni

Autor: Opera Cadet
Źródło: http://www.flickr.com
Wyznaczniki wyboru właściwego oświetlenia: Zastosowane żyrandole muszą dawać właściwą ilość światła. Ta niezbędna ilość światła zmienia się jednakże zależnie od czynności przeprowadzanych we wnętrzu. Dla przykładu do czytania nieodzowny będzie poziom 300lx, a do działań bardziej dokładnych, w rodzaju szycie, klejenie drobnych elementów 750lx. Zaś wypoczynek, czy oglądanie TV musi odbywać się przy znacznie mniejszej ilości światła, blisko parunastu do parudziesięciu luksów. Wskazane jest więc nie ograniczanie się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz w zależności do wymogów stosowanie paru osobno załączanych dla przykładu kryształowy żyrandol, dodatkowa lampa, plafony jak też lampy podłogowe do oświetlenia miejscowego – lampy wiszące dla dzieci.

Światło musi być funkcjonalne. Oznacza to takie zaprojektowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, ażeby spełniały swoje zadanie. Na przykład oświetlenie toalety musi być skoncentrowane na zwierciadle, albowiem tam wymagana jest najogromniejsza precyzja przy makijażu bądź de makijażu twarzy. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bowiem stojąc przy zlewie lub blacie, jaki zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy. Stąd też stosuje się ponadplanowe oświetlenie montowane do wiszących szafek w kuchni. O funkcjonalności oświetlenia zaświadcza również możność jego sterowania. Dzisiaj możliwe jest sterowanie oświetleniem z pilota, czy zainstalowania detektorów ruchu.

Nie ociągaj się – jeśli masz ochotę otrzymać uzupełniające wiadomości na ten temat, pamiętaj o tym, że bezpłatne wejście (https://takaposciel.pl/tania-posciel) na ten link naprawdę nic nie będzie Cię kosztowało.

Istnieją „inteligentne” oprawy, jakie jasność swego świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia słonecznego (kryształowy żyrandol).

lampa

Źródło: pixabay.com
Oświetlenie powinno być energooszczędne. W sklepach z oświetleniem jest coraz więcej opraw wyekwipowanych w świetlówki, źródła światła dające ponad czterokrotnie więcej światła, niż klasyczne żarówki (przy tej samej sile lampy). Tanie oświetlenie to na pewno żarówki LED Forma opraw oświetleniowych powinna być dopasowana do aranżacji pomieszczenia, do stylu dominującego w mieszkaniu. Oświetlając pokoik malucha powinniśmy kupić lampy wiszące dla dzieci (kryształowy żyrandol idealnie uzupełnia moje wnętrza). Prócz tego pamiętać trzeba o odpowiednim oświetleniu miejsca do nauki.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,