Urządzenie łazienki – o czym powinno się pamiętać? Dobre rady

Urządzenie mieszkania to jedna z kluczowych inwestycji w życiu. Każde z rozplanowanych i przypisanych pomieszczeń czekają miesiące, jak nie lata zakupów, modyfikacji ustawień w celu lepszego funkcjonowania. Jak przebiega proces urządzania swojej łazienki?

Wystrój łazienki

Autor: Bob n Renee
Źródło: http://www.flickr.com
Dyskusję na temat łazienek jako pomieszczenia należy rozpocząć od decyzji – czy będzie ona połączona z toaleta, czy ubikacja stanowi oddzielną, niewielką przestrzeń (spotyka się to często w wielopiętrowych blokach, powstałych jeszcze w Polsce Ludowej). Bez rozróżnień na łączoną lub niełączoną łazienkę znajdzie się w niej umywalka, kabina prysznicowa lub brodziki łazienkowe ( różnych wariantach), co najmniej jedna przydatna szafka na łazienkowe rzeczy. Łazienki posiadają swój system grzewczy – albo jest to ustawiany ręcznie piecyk, albo automatycznie odpalana terma.

Co kupujemy do łazienek? Na wyposażenie łazienek składają się najczęściej wymienione powyżej elementy. Dziś nie zaliczymy do nich niegdysiejszej oczywistości, czyli pralki. W wielu domostwach i mieszkaniach lokatorzy decydują się na posiadanie swojego „automatu” w kuchni. W kwestii praktycznej przychylamy się do stanowiska, że pralki – z zapleczem proszkowo-płynowym – lepiej ustawiać w łazienkach. Wszystko zależy jednak od zaplecza, jeżeli półki z niezbędnymi do prania składnikami są w kuchni siłą rzeczy lepiej będzie ustawić pralkę w towarzystwie zlewozmywaka, lodówki oraz kuchenki gazowej. Kwestią bardzo istotną jest zadbanie o wygląd łaźniowego pomieszczenia. Lokatorom zależy by była pomieszczeniem zadbanym, pięknie pachnącym, posprzątanym, a przede wszystkim dobrze wyglądającym.

Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie kompozycji kafelkowej (terakota plus glazura), dla „ochłodzenia” łazienki po gorącej kąpieli należy rozważyć zakup klimatyzacji. Często praktykowanym rozwiązaniem są grzejniki, tj rozwiązanie w drugą, grzewczą stronę. Często towarzyszą one kąpiącym się w kabinach. Po wyjściu z tego typu kabiny przekładamy ubrania, bieliznę i ręczniki przez drążki zamontowanego obok grzejnika. Brodziki łazienkowe, klimatyzacja, grzejniki, a także wiele innych niezbędnych komponentów pomieszczenia sprawia, iż na to pomieszczenie należy wydać niemałą gotówkę. Skoro jest to budowa na wiele lat, rozważmy każdy taką inwestycję krok po kroku oraz rozważnie.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,