Jak powinna być wyposażona toaleta ogólnodostępna? O jakich sprawach należy pamiętać? Jakie kwestie są najważniejsze?

Jak powinna prezentować się ogólnodostępna toaleta i co powinno w niej być? Te pytanie są najbardziej istotne w czasie projektowania takiego miejsca? Należy zdawać sobie sprawę, aby pamiętać o każdym z aspektów, bo będzie on miał niebagatelny wpływ na wygodę i komfort użytkowania takiej toalety.

łazieka

Źródło: pixabay.com

Ludzie niestety dość często nie szanują takich ogólnodostępnych miejsc, więc materiały wykorzystane do urządzenia i wykończenia toalet publicznych muszą być solidne i odporne na przejawy wandalizmu. Na rynku jest wiele interesujących materiałów i spośród tej szerokiej oferty warto wybrać najbardziej właściwe do wykończenia poszczególnych partii. Powinniśmy jak najbardziej zminimalizować zagrożenie upadku w łazience, tak więc na pewno najlepsze są antypoślizgowe płytki ceramiczne, gres, lastryko albo kamień naturalny. Należy też mieć na uwadze, żeby dobrany materiał wytrzymał przewidziane natężenie ruchu, musi też być najprostszy w utrzymaniu. W tego typu miejscu koniecznie należy zrezygnować z malowania ścian. Jest to kompletnie niepraktyczne. W toaletach panuje wilgoć, więc z pewnością musimy wystrzegać się materiałów łatwo chłonących wilgoć lub podatnych na korozję.

Ogólnie ściany powinny być czymś wyłożone, żeby różnego rodzaju zachlapania nie wnikały w głąb, lecz mogły swobodnie spływać. Każda toaleta publiczna powinna być wyposażona w liczne udogodnienia, typu plastikowe suszarki do rąk – plastikowe suszarki do rąk na . Są coraz bardziej znane i świetnie się sprawdzają. Niezbędne są kosze na śmieci. Powinny być w każdej damskiej oraz męskiej kabinie, ponadto musimy je ustawić w sąsiedztwie umywalek. Coraz częściej spotyka się nakładki na sedes czy płyny do czyszczenia deski sedesowej.

Czy masz ochotę dowiedzieć się czegoś nowego na prezentowany temat? Jeżeli tak, to świetnie, ponieważ ta niezła witryna z pewnością także Cię zaciekawi.

Choć spotyka się je głównie w damskich toaletach, to jednakowoż nie jest to regułą. W każdej z toalet publicznych powinny znaleźć się odświeżacze powietrza oraz środki dezynfekujące, do jakich najlepiej nadają się proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze eliminują nieprzyjemny zapach, drugie to podstawa higieny. Wielu projektantów nie pamięta o stanowisku do przewijania niemowląt, tymczasem dzisiaj to w sumie powinno być normą. To bardzo duże udogodnienie, jakie powoduje, iż toaleta staje się przyjazna dla rodziców. Jeszcze o kolejnych kwestiach trzeba pamiętać, jak projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.

Bardzo ważne już na etapie projektowania albo przebudowy są drzwi wejściowe, bo te do wc dla niepełnosprawnych powinny być bardziej szerokie, aby użytkownik na wózku inwalidzkim był w stanie bez problemu dostać się do środka. Tego rodzaju toaleta powinna mieć również inną powierzchnię, która pozwala na poruszanie się wózkiem. Jednym z najbardziej ważnych wymogów jest takie usytuowanie umywalki, aby znajdowała się ona w zasięgu ręki z pozycji siedzącej, bez niezbędności podnoszenia się z wózka. Następne ważne sprawy to umieszczenie uchwytów oraz poręczy dla niepełnosprawnych, które oferują możliwość samodzielnego korzystania z toalety a także lustra uchylnego. Wielkim udogodnieniem jest również montaż bezdotykowych elementów wyposażenia, takiego rodzaju jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie – plastikowe dozowniki mydła na i suszarki do rąk.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,