Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do poszczególnych wnętrz

Innowacyjne podejścia materiałowo-konstrukcyjne stworzyły efektowne opcje budowania architektury pomieszczeń za pomocą światła. Tradycyjny punkt oświetlenia w samymcentrum sufitu, powoli odchodzi już do lamusa.

lampa pokojowa

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Sposób światła jest dziś ściśle powiązany z funkcją pomieszczenia, odpowiedni do realizowanych w nim działań, a także do nastroju. Inne światło towarzyszy nam w trakcie konsumowania posiłków, inne podczas przeprowadzania prac domowych, a inne jeszcze w czasie czytania książek.

Duża wolność w aranżacji i doborze tworzywa kloszy które oferują współczesne sklepy z lampami np lampydodomu.pl, zaczynając od różnokolorowego szkła, przez drewno aż po elementy z gipsu sprawiła, iż nowoczesne lampy przyjmują niespodziewane formy. Stają się zawieszonymi rzeźbami, elementami nadającymi wnętrzom charakteru. Lampki o nowoczesnym designie, czasem dość powściągliwe w wyglądzie, przynoszą odczucie ciepła a także prywatności. Ponadto, sprawdzą się zarówno we wnętrzach współczesnych, jak również w stylowych wnętrzach.

Oświetlenie zdołamy współcześnie znaleźć na wszystkich poziomach wnętrza, to jest u sufitu, na rozmaitych wysokościach ściany, a dodatkowo jako oświetlenie nocne – przy stopniach schodków lub też umiejscowione w posadzce. Dzięki kompleksowym układom oświetlania szaf i szafek w kuchniach światło dochodzi do najciemniejszych zaułków pomieszczenia.

lampka

Autor: Casey Hugelfink
Źródło: http://www.flickr.com
Światło może modelować elementy architektoniczne wnętrza, nadawać sprzętom oraz roślinności całkiem nowy wyraz, kreować niepowtarzalny nastrój. Bardzo ważne jest oświetlenie w pomieszczeniach kuchni, w których wykorzystujemy ostre przybory i gdzie szczególnie ważna jest higiena. Nowoczesne oświetlenie kuchni – patrz to wiele punktów świetlnych umieszczonych powyżej blatów roboczych. W jadalni z kolei istotne jest światło ponad stołem. Światło to musi padać na płaszczyznę stołu oświetlając ją w sposób równomierny. Twarze winny jednakże zostać w lekkim półcieniu, dlatego znakomicie przydają się w tym miejscu lampy zwisające, przy obszernych stołach posiadające parę źródeł światła.

Żeby zgłębić wiedzę na opisywany temat obejrzyj stronę (http://www.dobra-perspektywa.com/), która posiada fascynujące dane na przedstawiany temat – trzeba tylko kliknąć!

Abażur w pokoju stołowym musi być dłuższy, półprzezroczysty, powieszony ok. 55-60 centymetrów nad płaszczyzną blatu, jednak w taki sposób, aby źródła światła nie oślepiały siedzących przy stole gości.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,