Oświetlanie miejsca zamieszkania z wykorzystaniem lamp LED

Od pewnego czasu oświetlenie żarowe w domach jest coraz rzadsze, a jego pozycję zajmują bardziej nowoczesne sposoby. Te innowacyjne urządzenia oświetleniowe można już na dzień dzisiejszy zobaczyć w coraz większej ilości miejsc. Są to na przykład różnorodne żarówki energooszczędne, które po zapaleniu rozjaśniają się stopniowo. Szczególnie intensywne dyskusje wywołuje ostatnio jednak sprawa wykorzystania źródeł światła z diodami LED. Jest to jedno z najnowocześniejszych obecnie źródeł światła.

ledy

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładowe żarówki led z trzonkiem gu10 są aktualnie coraz chętniej kupowane także dla zastąpienia nimi wcześniejszych źródeł światła w domu. Niektórzy eksperci są zdania, że takie źródła światła całkowicie nie nadają się do domów i mieszkań.http://www.stargres.pl/katalog/pl/produkty/plytki-tarasowe-gres-na-balkon gres na balkonZdecydowana większość jednak twierdzi, że można je w ten sposób wykorzystywać, uprzednio jednak trzeba zdobyć odpowiedni poziom wiedzy na temat takiego oświetlenia.

Barwa światła ma znaczenieStosowanie standardowych żarówek przyzwyczaiło większą część osób do światła o żółtej barwie. Z kolei większość żarówek LED emituje światło o barwie zdecydowanie bliższej bieli, do czego rzecz jasna można się przyzwyczaić. Nabywając urządzenie tego rodzaju, powinno się jednak obowiązkowo czytać opis producenta na opakowaniu. Eksperci się zgadzają, że żarówki ledowe o bardzo zimnej barwie światła nie są odpowiednim urządzeniem do wnętrz domu. Świetnie nadają się za to na przykład do oświetlania zewnętrznej części domu. Dużej liczbie początkujących użytkowników żarówek światło zimne kojarzy się ze szpitalem lub prosektorium.

Sprawa oszczędności pieniędzyJednym z zasadniczych argumentów, które wysuwane są za stosowaniem lamp LED jest oszczędność w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Ogólnie lampy ledowe są bardzo drogie, co nierzadko powoduje zniechęcenie potencjalnych użytkowników. Trzeba jednak popatrzeć również na to, przez ile czasu lampy takie są w stanie emitować światło (poznaj więcej). Ich czas świecenia jest bowiem znacznie dłuższy niż żarówek tradycyjnych. W ten sposób wymiana żarówki odbywa się znacznie rzadziej, a oszczędność środków można odczuć już po roku stosowania nowoczesnych źródeł światła. Poza tym ich następną zaletą jest to, że w trakcie używania nagrzewają się o wiele mniej niż standardowe żarówki.