W jaki sposób troszczymy się o nasz przydomowy ogródek, który już z definicji ma przyciągać wzrok osób przechodzących ulicą

Przydomowy ogródek pozostaje przedmiotem starań tak gospodarza, jak i gospodyni. Facet odpowiada najczęściej za przekopanie ziemi, a pani za posianie kwiatów na grządkach. Niektórzy uprawiają również warzywa, ale należy pamiętać o tym, że ogród pełni nade wszystko funkcje reprezentatywne. Z tego też powodu w bliższym i dalszym otoczeniu tegoż ogrodu sadzi się krzewy ozdobne. Wybrani gospodarze idą krok dalej: projektują dla siebie piękną altanę, która stoi pośrodku koła utworzonego z tui.

Sadzonka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni bywa sztuką. A przygoda z drzewkami ozdobnymi rozpoczyna się od ich zasadzenia. Nawet w XVIII wieku rozmieszczenie takich roślin nie było przypadkowe. Ogród można było zaprojektować w bardziej ułożonym stylu francuskim lub w stylu angielskim, czyli takim, który swoją prezencją ma przypominać leśną gęstwinę (szczegóły na stronie). Bądź co bądź, sadzonki krzewów od wieków sadzi się w ten sam sposób. Najpierw trzeba wykopać dołek o odpowiedniej głębokości, żeby przy sadzeniu nie uszkodzić korzenia. Oprócz nawożenia i systematycznego podlewania ogrodnicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i konieczną czynność: zasadzone już drzewko obsypują dookoła rozdrobnionymi kawałkami kory z drzewa.

Wraz z upływem miesięcy sadzonki krzewów zmieniają swój wygląd. W zależności od tego, jaki gatunek rośliny został zakupiony, będziemy oczekiwać różnych efektów naszej pracy w ogródku lub firma sprzątająca szczecin sadzie.

Na prezentowanej stronie są atrakcyjne zagadnienia, ale przeczytaj także inne tematyczne wątki (https://robinia.waw.pl/projektowanie-ogrodow/), gdyż one również z pewnością Cię zaintrygują.

Krzewy w zasadzie dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze ozdabiają nasze otoczenie letnią porą, a aromat jaki roztaczają kwitnące kwiaty inspiruje również twórców perfum. Z kolei odmiany iglaste bardzo dostojnie prezentują się na tle białego puchu. Nie straszne im styczniowe mrozy i zimowe zawieruchy, nawet ułamane przez wiatr gałązki w żaden sposób nie szpecą ich wyglądu.

Roślina

Autor: Leena
Źródło: http://www.flickr.com
Aby sadzonki krzewów mogły przeobrazić się we wspaniałe rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne założenia. Najważniejsza jest pielęgnacja, do której zaliczymy z pewnością podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka trzeba ochraniać przed mrozem, a w przypadku intensywnych opadów śniegu strząsać nadmiar białego puchu – w przeciwnym razie niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A poza tym nie zapominajmy, że pobladłe listki wyglądają dobrze jedynie jesienią. W czasie lipcowych upałów zwiędnięte i żółte gdzieniegdzie łodygi świadczą nade wszystko o niedbałości gospodarzy lub o zupełnym braku czasu na wykonywanie obowiązków w przydomowym ogródku czy sadzie (sprawdź rośliny do ogrodu Nordmania).