Odmiany spotykanych na cmentarzach nagrobków, wpływ wykorzystanego materiału na ich cenę.

Śmierć to nieodłączny element naszej egzystencji, nie ma przed nią ucieczki i każdy w którymś momencie będzie się musiał z nią spotkać. W różnych kulturach są praktykowane odmienne sposoby żegnania zmarłych osób, w naszej przeważnie spotykane będzie grzebanie zmarłych na cmentarzach. Tam ich ciała składa się do ziemnych lub betonowych grobowców, które oprócz tego, że są miejscem pochowania, to równocześnie służą pamięci tych, którzy odeszli.

Nagrobek
Na grobowce wiele ludzi wybiera bardzo różne formy i materiały są one zależne od zwyczajów jakie panują w danej kulturze, lecz również od finansowych możliwości rodziny. I tak jest po dziś dzień, wybierać można od najtańszych mogił ziemnych aż po wystawne, kosztujące wiele tysięcy złotych groby. Cena zależy od wielu rzeczy, największe znaczenie na nią będzie miało miejsce, jakie będzie zajmował grobowiec, użyte materiały i ilość niezbędnej do jego wykonania robocizny – więcej Tadeusz Borkowski. Co poniektóre nagrobki granitowe to prawdziwe dzieła sztuki, bardzo bogato ozdabiane i wykonane z najwyższej jakości materiałów, trudno się więc dziwić, że potrafią kosztować tyle, co porządne auto.

Najpopularniejsze na polskich cmentarzach są nagrobki osadzone na ziemnej mogile. Przy nich trumna ze zmarłym jest składana po prostu w ziemi, a na samej górze wykonuje się nagrobek. Wybór ich jest ogromny, od tanich płotków z drewna aż po duże nagrobki podwójne, zrobione z najlepszych materiałów – https://tborkowski.pl/nagrobki-podwojne/.

Nagrobek

Autor: Sidolux
Źródło: Sidolux
Kamieniarskie zakłady proponują nagrobki gotowe, które się nadają od razu do ustawienia, ale też wykonują je na zamówienie, na podstawie indywidualnych projektów. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się nagrobki sprowadzane z Chin, co prawda jakość ich nie jest najwyższa, ale za to zachęcają klientów znacznie niższymi cenami niż te robione przez rodzimych kamieniarzy.

Nagrobki wykonuje się z różnych materiałów, najbardziej popularne są zrobione z lastrika, kamieni sztucznych oraz naturalnych. Najdroższe, ale równocześnie najbardziej eleganckie są nagrobki wykonane z granitu lub marmuru. Na ich cenę wpływa nie tylko wysoki koszt materiałów, lecz również bardzo pracochłonna obróbka, wymagająca sporego doświadczenia pracowników.