Jak wskazują badania dzieci najchętniej i najwięcej uczą się właśnie poprzez zabawę

Wakacje, to ulubiona przez wszystkich pora roku, szczególnie przez dzieci, które uwielbiają przebywać godzinami na zewnątrz, na zabawie z innymi. A zabawa ta bywa naprawdę udana, wszystko jednakże zależy od tego jak zorganizujemy najmłodszym wolny czas.

Niemowlak i jego zabawki

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Problem może wystąpić wówczas, gdy pogoda nie dopisuje i są one zmuszone przebywać całymi dniami w domu. Jednak odpowiednio dobrane gry i zabawy spowodują, że i w takich okolicznościach nasze dzieci nie będą narzekały. Maluchy uwielbiają przede wszystkim te zabawy, dzięki którym mogą odtwarzać życie dorosłych. Stąd też przykładowo kasa sklepowa zabawka to świetny pomysł, aby maluchy mogły przygotować zabawę w sklep i sprzedawanie rozmaitych produktów. Zabawę tą preferują zwłaszcza dziewczynki, natomiast chłopcy lubią zabawę w „męskie” zawody. Piła dla dzieci będzie więc odpowiednim rozwiązaniem, gdy będą chcieli wykreować dziecięcy zakład meblarski, z kolei jeśli będą chcieli pobawić się w zakład samochodowy, najlepiej zakupić skrzynkę z przydatnym narzędziami.

Zainteresowałeś się tym zagadnieniem? Czytaj więc jeszcze dalej o tym wątku w kolejnym tekście, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Myślimy, że Ci się spodoba.

Oprócz zabaw w „zawody” dorosłych (potwierdzenie), najmłodsi lubią również gry i zabawy zespołowe, podczas których mogą rywalizować ze sobą lub ze sobą współgrać. Ganianie się z innymi, ukrywanie się, czy rozliczne gry z piłką, to wyłącznie przykłady rozrywek, nad jakimi dzieci mogą spędzić sporą ilość godzin każdego dnia. Jeżeli pogoda na dworze nie sprzyja, spiszą się z kolei planszówki, w których można pokonać innych uczestników i coś wygrać.

Klocki drewniane, zabawki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Maluchy uwielbiają spędzać swój wolny czas z rówieśnikami, ale nie zapominajmy również, że uwielbiają spędzać czas także z rodzicami, szczególnie, gdy ci na co dzień dużo pracują i nie mają dla swoich pociech za wiele czasu. Rodzice nierzadko unikają zabaw z najmłodszymi, uważając, że są na to za starzy albo zakładając, że maluchy powinny się bawić jedynie z rówieśnikami. Nie jest to jednak korzystne podejście – w tym miejscu sprawdzą się kreatywne zabawki. Zabawy z najmłodszymi to doskonały sposób na pogłębienie z nimi relacji, na rozeznanie się w ich potrzebach i tego w jaki sposób zachowują się w konkretnych sytuacjach. Rodzice mogą dzięki temu lepiej je wychowywać, korygować zachowania, tłumaczyć i wyjaśniać, tym bardziej, że jak wskazują badania najmłodsi najlepiej uczą się właśnie poprzez zabawę. Wykorzystajmy to.