Nie każdy rodak ma dostęp do gminnej kanalizacji — szczególnie mieszkańcy wsi

Ścieki to niezbyt przyjemny temat, ale dotyczy każdego z nas.
Z pewnością wszyscy mieszkańcy miast nie myślą nad swoimi ściekami. Zwyczajnie do ich budynku z mieszkaniami lub domu doprowadzona jest miejska kanalizacja.

zestaw

Autor: San José Library
Źródło: http://www.flickr.com
ściek

Źródło: pixabay.com
stylizacja

Autor: Jaroslav A. Polák
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety mieszkańcy terenów wiejskich rzadko mają aż tak dużo szczęścia. Niezbyt zamożne albo dosyć duże gminy nie są w stanie sobie pozwolić na tak duże inwestycje. Przez to każdy o swoje ścieki musi zadbać osobiście i wybrać miejsce na szambo. Według naszego ustawodawstwa żaden ściek nie może być już odprowadzany do rzeki. Obecnie każdy dom, który jest zamieszkały, musi dowieść, że ich ściek ma zrobiony odpływ do szamba i to z zachowaniem wszystkich istniejących przepisów. Zatem warto zaznajomić się z istotnymi informacjami. Szambo w głównej mierze musi być szczelne, by nie zanieczyszczało ziemi. Trzeba posiadać zaświadczenie zakupu od firmy, która posiada atesty na swoje produkty. Po drugie należy wybrać wielkość zbiornika (zależy to od ilości domowników) oraz materiał, z którego będzie zrobiony.

Jeżeli opublikowane w tym miejscu wiadomości są dla Ciebie absorbujące, kliknij tutaj, ponieważ w danym serwisie (http://incube.pl/certent-xbrl-esef/) też przeczytasz coś ciekawego.

Istnieją szamba betonowe, żelbetonowe i dla przykładu również plastikowe. Należy także pamiętać o odległościach. Szambo musi znajdować się minimum 15 m od budynku i studni, a 7,5 m od granicy działki. Nowoczesne zbiorniki posiadają także czujnik napełniania się.

Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy należy zamówić wóz asenizacyjny, który przyjedzie i wyczyści szambo. Posiadają oni podpisaną umowę z gminą i z tego powodu legalnie mogą za pracę wystawić rachunek.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,