Każdy Polak pamięta z pewnością meble wykonane ze sklejki, ale ich zastosowanie jest znacznie większe

Przeróżnego rodzaju dykty najczęściej nie cieszą się popularnością, ponieważ błędnie kojarzą się nam one wyłącznie z peerelowskimi meblościankami.

masaż relaksacyjny

Autor: RelaxingMusic
Źródło: http://www.flickr.com
reprodukcja obrazu Pierre-Paul Ruben

Autor: Institutnationaldhistoiredelart‎
Źródło: http://www.flickr.com
Sklejka posiada dosyć duże zastosowanie. Często ludziom kojarzy się jedynie z kiepskiej jakości meblami z okresu PRL-u. Jednak to krzywdzące skojarzenie. Ważne jest, żeby poznać ogólne spektrum możliwości, które zapewnia nam ten typ tworzywa. Bywa ona robiona z różnych gatunków drewna. Jej zewnętrzne warstwy mogą być wykonane nawet z dość rzadkiego afrykańskiego drzewa. Najważniejsze jest to, że warstwy wewnątrz są często wykonane z najtańszej brzozy albo sosny. Dzięki temu deska piła formatowa prezentować się będzie jak stuprocentowy dąb albo buk, a będzie znacznie tańsza oraz lżejsza. Prawda, sklejki są zwykle stosowane do produkcji mebli. Jednak znacznie częściej zobaczymy je dzisiaj w budownictwie (rusztowania), w produkcji opakowań (kartony) oraz w produkcji zabawek. Ich zastosowanie naprawdę jest duże i zobaczymy je w wielu sektorach przemysłu. Sklejka zwykle posiada ona wiele warstw, ale jej szerokość może się znacznie wahać od 3 do na przykład 40 mm. Często na sklejkach można także znaleźć informację, że jest ona wodoodporna. Trzeba tu jednak wyjaśnić, że drewno zawsze nasiąknie wodą.

Chodzi tu po prostu o klej, który jest używany do sklejania wszystkich warstw. Nie napęcznieje on zatem od wilgoci i nie sprawi, że na zewnętrznej powłoce sklejki pojawią się wybrzuszenia. Powinniśmy o tym pamiętać podczas zakupów.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,