Praktyczna i śliczna kuchnia czyli dwa w jednym. Czy to jest wykonalne?

Urządzenie praktycznej a przy tym ładnej kuchni to niełatwe zadanie, bo rzeczy funkcjonalne, które powinny być na wyciągniecie ręki, nie bywają na tyle ładne, żeby wyeksponować je w kuchni. Trend trzymania wszystkiego na wierzchu przyjął się z knajp i restauracji, lecz czy zda egzamin w domu?

akcesoria kuchenne

Autor: Philippe Starck
Źródło: Decorneo.pl

Naturalne jest, że i tu – jak w każdym przypadku – znajdą się i przeciwnicy, i zwolennicy takiego rozwiązania. Jeszcze do niedawna była moda na wystawione na zewnątrz (zobacz lampy na zewnątrz) akcesoria kuchenne, rozwieszone wzdłuż całej ściany pod szafkami, jak noże lub sitka, była moda na oszklone barki. Później przyszedł czas, kiedy w kuchni eksponowano stojaki z drewna z przegródkami na noże i stojaki na wino. Obecnie zapanowała moda na linijkę magnetyczną i przymocowane do niej różne akcesoria kuchenne. Czy jest to wygodne – owszem – można sięgnąć po coś, czego potrzebujemy. Lecz czy wygląda to ładnie? Rozwiązanie takie stosują bary itp., z wielu istotnych przyczyn. Przede wszystkim – naczynia myte są dość często. Kiedy umieszcza się je w przegródkach nad barem, szkło wyciągnięte ze zmywarki szybko stygnie i łatwo ich użyć w każdej chwili aby np. przygotować drinka. Tak samo z różnymi akcesoriami – muszą być na wyciągnięcie ręki i najlepiej, gdyby nie zajmowały miejsca na blatach roboczych. W ten sposób kieliszki, shakery i inne sprzęty mają swoją półkę nad głowami wszystkich. Osoby ceniące sobie wygodę i czas wyposażają się w zmywarkę wolnostojącą lub pod zabudowę.

suszarka do naczyń

Autor: black+blum
Źródło: http://fabrykaform.pl

Jednak nie wszystko możemy włożyć do zmywarki, więc dobrze jest obok zlewu umieścić suszarkę do naczyń (zobacz dokładnie tutaj). I to właśnie suszarki do naczyń są takimi przedmiotami, które niezbyt dobrze się prezentują, a muszą stać na zewnątrz. Nawet te najbardziej ładne modele nie do końca zdają egzamin. Całkiem niedawno pojawiły się takie suszarki do naczyń, które zamiast klasycznych wydzielonych miejsc miały plastikowe drzewka. Charakterystyczne (i całkiem wygodne) suszarki do butelek plastikowych imitują długie gałązki trawy.Osoby, które wolą mieć wszystko w określonym miejscu, już podczas projektowania swojej kuchni marzeń na pewno zaplanują liczbę zamykanych szafek i szuflad, z kolei osoby, które uwielbiają być otoczone przedmiotami, z przyjemnością urozmaicą przestrzeń pod półkami kolekcją noży, a wolną przestrzeń koszykiem na owoce, suszarką do naczyń lub dodatkowymi wieszaczkami na ręczniki.