Oświetlenie sklepów w roli istotnej części ekspozycji. Jak światło wpływa na to jak spoglądamy na towary?

Chodząc po sklepach nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak wiele ktoś musiał zrobić, żeby przekonać nas do kupna konkretnych artykułów. I wcale nie będzie chodzić tutaj o promocje i wyprzedaże, ale o to jak dane rzeczy się prezentują i czy są atrakcyjne dla potencjalnego klienta. Często właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, czy nabędziemy daną rzecz czy też niekoniecznie. Zapewne bylibyśmy zaskoczeni tym, iż na wygląd rzeczy w sklepach w ogromnej mierze wpływa oświetlenie. Dlatego też sklepy przywiązują do tego sporą wagę. Które rzeczy w tej kwestii są najważniejsze?

sklep

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Istotne znaczenie ma temperatura barwowa światła. W dużej mierze wpływa na nasz nastrój. W miejscu, gdzie oświetlenie ma cieplejszy odcień bardziej się relaksujemy oraz odpoczywamy – . Światło dzienne wręcz odwrotnie, jest doskonałe do pracy, bo pobudza do działań. Zimne światło ma właśnie tego typu aktywizujące działanie. Kluczowe znaczenie ma barwa światła tym bardziej w branży spożywczej, gdzie towary powinny prezentować się smakowicie oraz zdrowo. Dlatego oświetlenie sklepu spożywczego do prostych zadań nie należy. W drogich sklepach z żywnością zwraca się dużą uwagę na światło, używając innego oświetlenia do innych produktów. Barwa światła powinna podkreślić naturalną, zdrową barwę konkretnego artykułu. Z tego powodu przykładowo sery twarde powinny mieć światło o zabarwieniu żółtym. Świeże mięso lub też wędliny to delikatne światło różowe, a do nabiału dobre będzie światło białe. Niektóre tańsze markety nie stosują się do takich zasad, używając jednego, zbliżonego do dziennego oświetlania.

Istotną rzeczą jest to, by pomieszczenie było w pełni doświetlone, to ważna zasada. Nie może to być oczywiście bardzo mocne światło, ale takie, które pozwoli klientom na ocenę towaru. Nie powinno być natomiast stref niedoświetlonych, to znaczy na przykład ciemnych zakamarków. Prezentuje się to zdecydowanie źle oraz nieprofesjonalnie – czytaj, jak oświetlić sklep odzieżowy. Często w szczególności oświetlenie sklepu odzieżowego odznacza się dosyć dużą ilością oświetlenia punktowego, wymierzonego na konkretne pułki i artykuły. Jednak pomimo tego, nie powinno się ono się zbytnio wyróżniać. Ten zabieg tak naprawdę służy zwróceniu uwagi kupującego na daną rzecz, lecz niekoniecznie pokazywania przesadnie mankamentów towaru.