Jak dobrze urządzić łazienkę w domu?

Łazienka to bardzo istotne pomieszczenie w mieszkaniu. Przy remoncie łazienki warto wiedzieć o kilku dość istotnych sprawach, które w przyszłości ułatwią nam eksploatację tego pomieszczenia. Dzięki nim oprócz praktyczności zapewnimy sobie również odpowiednie doznania estetyczne. Istotne jest kilka aspektów zapewniających komfort podczas użytkowania łazienki: praktyczne wyposażenie łazienki, dobór oświetlenia, przestrzenność pomieszczenia, odpowiednio dobrane kolory.

Barwy pomieszczeń to istotniejszy element dekoracji mieszkania. Zasady rządzące przy wybieraniu barw pomieszczeń mają odniesienie również w przypadku łazienki. Dobierając kolor, należy znać cechy danego koloru. Kolor żółty generuje u ludzi pobudzenie do działania oraz wyzwala energię. Czerwony zdecydowanie poprawia apetyt i podwyższa ciśnienie krwi. Często wybierany kolor niebieski polecany jest przede wszystkim osobom podatnym na stres, wyciszając ich organizmy. Barwa fioletowa pozwala przezwyciężyć lęki, natomiast brąz daje poczucie bezpieczeństwa. Kolor zielony mocno oddziałuje na psychofizykę powodują odprężenie.

łazienka

Autor: ALESSI

Pamiętajmy więc zanim dokonamy wyboru koloru, warto poznać jego cechy. Zależnie od tego jakie efekty chcemy osiągnąć, należy dobrać odpowiedni odcień ścian w naszej łazience. Pamiętajmy, iż nastrój wykreowany w łazience będzie udzielał się wszystkim ludziom z niej korzystającym. Właściwe barwy powinny mieć też poszczególne elementy wyposażenia łazienki, tj. brodziki prysznicowe, umywalki, panel prysznicowy, wanny narożne, baterie wannowe i inne meble łazienkowe.

Organizacja przestrzeni – w tym przypadku nie możemy dużo zmienić, chyba że łazienka nie została jeszcze zbudowana lub planujemy jej rozbudowę. Gdy już łazienka jest wybudowana należy w odpowiedni sposób dobrać poszczególne meble łazienkowe i zaplanować ich dokładne umiejscowienie. Głównie musimy postawić sobie pytanie: co ma znaleźć się łazience: pralka?, kabina prysznicowa czy wanna?, a jeśli wanna to lepiej wanna narożna czy wanna prostokątna? Następnie możemy rozpocząć meblować łazienkę. Akcesoria łazienkowe niekoniecznie muszą być ze stali nierdzewnej. Coraz częściej stosuje się inne materiały jak np. marmur czy szkło, który dużo efektywniej się prezentują, choć to oczywiście subiektywne odczucie.

Łazienka

Autor: Carl Mattone
Źródło: http://www.flickr.com

Praktyczna łazienka to podstawa. Korzystanie z niej powinno być proste, łatwe i przyjemne. Wracając po wyczerpującym dniu do domu chcemy się odświeżyć. Tutaj doskonale sprawdza się prysznic, choć niektórzy wybiorą zapewne wannę, jako dużo bardziej komfortową, ale też zabierającą więcej miejsca w pomieszczeniu. Tutaj pod uwagę należy również wziąć kwestię oszczędności mediów. Funkcjonalna i wygodna w użyciu powinna być też umywalka. Solidność wykonania oraz odpowiednio dobrana jej wysokość zapewnią właściwy komfort użytkowania. Czołowi producenci często udzielają dożywotniej gwarancji na metalowe części baterii umywalkowych. Warto przed zakupem przeglądnąć opinie w internecie, aby znaleźć ofertę, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Tak jak w kuchni potrzebne są często zlewozmywaki tak i w łazience odpowiednia wentylacja (kratka wentylacyjna na wymiar) będzie kluczowa.

Dekoracje łazienkowe (kliknij), podobnie jak kolory ścian, stanowi o nastroju pomieszczenia. Warto zadbać o należyte oświetlenie łazienki, tak aby umożliwiło one nam np. odpowiednie przyciemnienie światła czy większedoświetlenie pomieszczenia. Gdy jest z tym problem warto poradzić się fachowca w dziedzinie oświetlenia. Nie zapominajmy też, że w łazience występują lustra łazienkowe, stąd właściwe oświetlenie jest tak kluczowe. Światło w łazience jest często w użyciu, stąd oprócz walorów estetycznych trzeba też pamiętać o energooszczędności. Częstym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach jest oświetlenie punktowe, co ładnie się prezentuje i można zastosować właściwe żarówki energooszczędne.

Wszystkie powyższe aspekty są istotne, dlatego warto je dokładnie przemyśleć. Właściwy ich dobór sprawi, że łazienka będzie unikalna i wygodna w użyciu. Właściwa przestrzeń, barwy ścian, lampy oraz meble łazienkowe to kluczowe elementy mające wpływ na wygląd naszej łazienki, ale również wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Poświęćmy temu dużo uwagi, gdyż nic tak nie poprawia samopoczucia jak dobrze urządzone i ładnie wyglądające mieszkanie.