Biblioteczka w mieszkaniu oraz sposoby na jej zaprojektowanie

Farciarze posiadający duże mieszkanie i również mający dużego księgozbioru, powinni pozwolić sobie na luksus posiadania domowej biblioteczki. Stanowi ona odrębne pomieszczenie zapełnioną książkami. Gabinet ten może także stanowić domowa kancelarię – pomieszczenie do pracy z biurkiem i komputerem.

biblioteczka w domu

Autor: Seward Construction CO
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo ważnymi meblami w tym pomieszczeniu będą regały książkowe. Mamy tu sporą dowolność w kwestii wyboru – najlepsze mogą być regały stojące. Dobrym pomysłem jest tu sprawienie przeszklonych książkowych gablot – unikniemy mocnego opadania kurzu na naszą kolekcję. Koniecznie można zwrócić uwagę na to, czy szafki posiadają regulowaną wysokość – woluminy bywają różne, od dużych, albumowych rozmiarów po tomiki wręcz kieszonkowe. Następna wersja do rozpatrzenia to półki wiszące – trzeba jednak tu pamiętać, że tomy są dużo ważą, i powinniśmy znaleźć modele które taki znaczy ciężar zniosą, nie wspominając już o mocnym przymocowaniu do ściany. Musimy zastanowić się także nad rozmieszczeniem regałów – czy będą stały jedynie pod ścianą, czy może także zajmą część pokoju, tworząc osobny mniejszy korytarzyk. Tak mało i domowa biblioteka jest gotowa.

biblioteka w domu

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

W jednym z rogów polecamy postawić narożne biurko (skandynawskie biurka) z wygodnym krzesłem, jest tworzyło miejsce pracy domowników. Najlepiej je dobrać kolorystycznie i stylistycznie do regałów książkowych. Poza tym można zadbać o wygodny, duży fotel , obok którego damy mały stolik kawowy i wysoka, stojąca lampa. Stanie się bardzo dobre miejsce do czytania i relaksu. Pomocny będzie także niewielki radioodbiornik bądź odtwarzacz muzyki.

Gdy dysponujemy sporym księgozbiorem, ale nie mamy możliwości zagospodarowania nań osobnego pomieszczenia pozostaje nam, by w każdym z pokoi były półki na książki – ciekawym opcja są regały o podwójnej głębokości – dostaniemy wtedy dodatkową przestrzeń na publikacje, które można ustawić w dwóch rzędach.
Kategoria: Bez kategorii