Brytfanny z żeliwa

To w czym gotujemy, bywa tak samo istotne jak to, co gotujemy. Fundamentem smakowitych posiłków są stosowne naczynia do gotowania. Choć wybór stosownych garnków nie jest bezproblemowy, to należałoby w nie zainwestować, jako że przecież chodzi tu o nasze zdrowie.
Ktokolwiek kto kucharzy, czy też jest zwolennikiem zdrowej kuchni, z pewnością uzna walory brytfanny żeliwnej.
Podstawową zaletą naczyń żeliwnych jest możność rozgrzania ich do znacznych temperatur, co w rezultacie polepsza atuty smakowe pokarmów.

Brytfanny żeliwne zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła i długie utrzymywanie wysokiej ciepłoty.
Wyrabiane są ekologicznie, bez dodatków syntetycznych, a to służy zdrowemu odżywianiu. Żeliwo grzeje się też do bardzo wysokich temperatur, co w rezultacie reguluje smak pokarmów.
kuchnie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Brytfanny żeliwne stworzone są nie tylko z samego żeliwa, lecz także pokrywane są różnymi dodatkowymi warstewkami, które ubogacają ich wartości użytkowe. Brytfanny żeliwne mogą być pokryte warstewką ceramiczną, względnie warstewką emaliowaną.

Brytfanny żeliwne posłużą nie tylko do duszenie i smażenie posiłków, mogą być też stosowane do bezpośredniego serwowania potraw na stół. Dzięki różnorodnej ofercie kolorystycznej, zostaną chlubą każdej kuchni, zarówno dla wielbicieli kuchni tradycyjnej, jak i współczesnej.
Brytfanny żeliwne powinny być wykorzystywane na różnego rodzaju kuchni, też w piekarniku.
Żeby brytfanny żeliwne zdołały służyć przez długie lata, koniecznie powinno się o nie właściwie dbać. Mycie ich nie czyni trudności, powinno się jednak pamiętać, żeby nie używać detergentów, ponieważ ich aromat zdołałby przejść do żeliwa. Po każdym umyciu brytfanny żeliwnej, należy wytrzeć ją do sucha, później posmarować olejem jadalnym.

Zaciekawił Cię prezentowany wpis? Jeśli tak, to bez wahania kliknij także ten odnośnik. Inne tego typu treści zobaczysz również tutaj szafki narzędziowe.

Pozostawione mokre naczynie może rdzewieć.

brytwanny żeliwne

Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner

To, że przygotowanie posiłków w naczyniach żeliwnych jest dobre dla naszego zdrowia, nie ulega wątpliwości.

Istotne jednak jest to co w nich gotujemy.

Nie możemy spodziewać się, że wsadzenie do naczynia tłustego mięsa stanie się zdrową strawą. Rozwaga przyzwoli nam przygotowywać zdrowe i smakowite potrawy w brytfannie żeliwnej.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,