Najważniejsze informacje o tym, jak najlepiej wybrać lampy do różnych pomieszczeń w domu.

Bardzo dużo ludzi ma świadomość tego, że odpowiednio wykonane i zaprojektowane oświetlenie ma spore znaczenie nie tylko dla wyglądu wnętrza, ale również dla codziennego funkcjonowania. Lata, gdy w każdym z pomieszczeń wieszało się tylko jedną lampę, oświetlającą wszystko już minęły na szczęście. Dziś światłem można się wręcz bawić, a już na pewno wykonać wszystko tak, aby było jak funkcjonalnie iw wygodnie.

lampa

Autor: Stephane Mignon
Źródło: http://www.flickr.com

Z tego też powodu obok wiszących lamp montuje się niewielkie lampki punktowe, oświetlające wybraną część pomieszczenia. Do różnych wnętrz używa się także różne modele lamp, przez co świetnie mogą one spełniać swoją rolę. Przykładowo lampy kuchenne najczęściej mają do dwóch żarówek o niezbyt dużej mocy. Takie centralne źródło światła ma zagwarantować należyte oświetlenie pomieszczenia, lecz ze względu na to, że kuchnie z reguły nie są duże, to i żarówki tam zastosowane nie muszą być bardzo mocne. Lecz oprócz górnych świateł w kuchniach często spotyka się inne źródła światła, na przykład niewielkie lampki punktowe nad roboczym blatem.

Całkowicie innego światła potrzebują sypialnie, z kolei w nich najlepiej będą się sprawdzać lampy nocne () ze słabymi żarówkami. Zwyczajowo stawia się je po obu stronach łóżka na stolikach, dzięki czemu padające z jednej strony światło nie powinno przeszkadzać drugiej osobie. Lecz do sypialni świetnie będą się też nadawać różne kinkiety (polecamy kinkiet salon) i lampy stojące – dzięki ich odpowiedniemu zestawieniu można osiągnąć naprawdę interesujące efekty. Odpowiedniego potraktowania będzie też wymagać oświetlenie miejsca do pracy, jakim są najczęściej biurka.

lampy

Autor: bartholo
Źródło: http://www.flickr.com

Tu co innego ma znaczenie, przede wszystkim lampy biurowe () muszą posiadać odpowiednią moc a także barwę światła. Zastosowanie za słabej lampy do pracy w dłuższej perspektywie czasu może spowodować problemy ze wzrokiem, więc nie można sobie tego zaniedbywać. Lampki na biurka muszą mieć również regulację wysokości, dzięki temu można je będzie dostosować do wzrostu ich użytkowników.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,