Kontrast lub jedna kolorystyka

Gdy komponujemy wystrój pokoju, zawsze w końcu przychodzi taki moment, aby pomyśleć o kolorach. Ważny jest tu nie tylko wybór konkretnych kolorów, ale też to, w jaki sposób harmonizują się one pomiędzy sobą. Możemy wziąć dużą liczbę odmiennych kolorów albo postawić na odcienie jednej tonacji. Które wyjście będzie trafniejsze?

Sypialnia w jasnych kolorach

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Nie można jednoznacznie wskazać odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż dużo zależy od wykorzystania pomieszczenia oraz preferencji użytkownika. Niemniej jednak istnieje kilka zasad, o których opłaca się pamiętać wybierając barwy do pokoju. Po pierwsze, powinniśmy się zdecydować, czy wolimy postawić na zestawienie przeciwstawne czy jednolite. Kiedy już się zdecydujemy, trzymajmy się wybranej opcji, a z pewnością osiągniemy piękne efekty. W jakim wypadku lepiej wybrać barwy kontrastowe a kiedy zbliżone kolory będą trafniejszym wyborem? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci znaleźć lovingit.pl (różnobarwne aranżacje salonu na lovingit.pl).

Sypialnia w jasnych barwach

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com

Kontrast jest dobry zawsze, gdy ważna jest energia. Niektóre pomieszczenia są pełne „akcji” – np. przestrzeń gastronomiczna albo pokój gościnny. Przeciwstawne zestawienie barw podkreśla aktywność, pomieszczenie zyskuje energetyzujący charakter. Zawsze coś się dzieje. Idąc tym tropem możemy stwierdzić, że wnętrza, które kojarzą się z relaksem powinny odznaczać się kolorami mocno wyważonymi. Mowa przede wszystkim o sypialni.

Właściwy dobór barw jest tak znaczący, gdyż źle skomponowane kolory są w stanie nas niepotrzebnie usypiać albo utrudniać wypoczynek. Na przykład, wyraziste a przy tym kontrastowe kolory w okolicy łóżka mogą powodować problemy z zasypianiem. Natomiast zbyt stonowane kolory w kuchni sprawią, iż staniemy się senni.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,