Dekorowanie ścian w domu dawniej i dziś, czyli jak zmieniła się moda na wykończenie wnętrz.

Dekoracja ścian, zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i w lokalu użytkowym, stała się istotnym elementem wykańczania wnętrz. O ile dawniej wątpliwą dekorację stanowiły zwykle jedynie marnej jakości papierowe tapety z powtarzającym się motywem, przeważnie kwiatowym, o tyle dziś dekoracje ścienne mają bardzo różne kolory.

przykładowa fototapeta

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Do wykończenia ścian stosuje się zarówno najróżniejsze barwy farb, poprzez dekoracje strukturalne, a na drewnianych albo szklanych okładzinach kończąc. Dzięki takiej wielkiej możliwości można uzyskać niepowtarzalne efekty, stające się wizytówką każdego wnętrza i podkreślające charakter właściciela. Ze dwie dekady temu hitem były kolorowe fototapety z naniesionym motywem krajobrazu (zobacz na twoje-fototapety.pl), przeważnie lazurowego morza i wiecznie zielonych palm. Jako że była to dekoracja nie tylko marnej jakości, ale do tego mocno kiczowata, to dosyć szybko zniknęły one z domów na długi czas, ustępując miejsca sterylnie gładkim powierzchniom ścian. Jednak w ostatnich latach fototapety powracają triumfalnie, zajmując główne miejsce, jako dekoracja nie tylko którejś ze ścian salonu, ale znajdując zastosowanie również jako dekoracja ściany w kuchniach oraz łazience.

tapeta do pokoju dla dziecka

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesne fototapety są wykonane na różnych podłożach zatem w zależności od typu podkładu mogą być stosowane nie tylko w suchych pomieszczeniach, takich jak pokój, ale bez problemu daje się je kłaść również w pomieszczeniu o dużej wilgotności lub narażonych na zabrudzenie, na przykład w łazience. W takich miejscach nie kładzie się fototapety papierowej, ale na podkładzie z winylu lub świece naturalne włókna. Ponieważ ograniczeniem do wykonania konkretnego nadruku na fototapecie pozostaje dziś tylko wyobraźnia twórców, to również efekty działania tejże wyobraźni czasem są powalające.

Dobrze dobrane motywy fototapety potrafią przemienić wnętrze w sposób absolutnie zaskakujący i z niepozornego pomieszczenia zrobić centrum domu, nadając mu indywidualnego charakteru. Koszt wykonania fototapety nie jest bardzo wygórowany, więc planując remont, można przemyśleć zmianę dekoracji ściennej, żeby przemienić dane wnętrze, nadając mu zupełnie innego stylu.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,