W jaki sposób dobrać odpowiednią formę do rodzaju wypieku?

Dostałaś od przyjaciółki świetny przepis na wyborne ciasto, krok po kroku „trzymałaś się” przepisu i… nie wyszło. Wyjmujesz z piekarnika niedopieczoną masę. Zachodzisz w głowę, gdzie popełniłaś błąd. Nieprawidłowe proporcje? Temperatura składników? Następnie przychodzi do głowy myśl, że to źle dobrana forma stała się przyczyną Twojej klęski. Owszem, z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, iż dobra forma to najprostsza droga do sukcesu. Musisz tylko podjąć decyzję, który model okaże się dla Ciebie najbardziej właściwy.

muffiny

Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com

Formy silikonowe w chwili pojawienia się na kuchennych blatach w szybkim tempie wyparły blachy, naczynia ceramiczne albo naczynia ze szkła bowiem, wykazują większą wszechstronność tym samym mając więcej zastosowań. Silikonowe formy do pieczenia znajdą użytek w każdej kuchni i w każdych okolicznościach. Kiedy chcemy upiec tort urodzinowy wspaniale sprawdzi się tortownica silikonowa, ponieważ biszkopt szybko i bez problemu odejdzie od formy, nie tracąc kształtu. Jeśli zamarzą się nam puszyste i delikatne babeczki, na które przepis przywędrował do nas z Ameryki, pomogą nam foremki na muffinki. Dzięki swym bajecznym i zabawnym kolorom pieczenie słodkości zamieni się w kulinarną przygodę.

Tradycjonalistki mogą wybrać formy z blachy. Najlepiej jest ich używać kiedy planujemy upiec większe ciasto. Dzięki temu, że są sztywne mamy gwarancję, iż ciasto będzie należycie dopieczone. Oczywiście kupując metalową foremkę pokusić się na tę z warstwą ochronną non-stick. Z tak ułatwiającej pracę formy ciasto odchodzi bez problemu ,w idealnym stanie.

ciasto

Autor: Brian Eager
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli mówimy o formach z ceramiki, najlepiej jest zastosować je wtedy, gdy upieczone ciasto czy też potrawy planujemy zaserwować na stole w tym samym naczyniu. Z tego względu takiego rodzaju formy znakomicie zdadzą egzamin w przypadku np. tart.

Najbardziej powszechnymi formami są tortownice do pieczenia. W nich jesteśmy w stanie piec piece piekarnicze sklepowe wszystkie rodzaje ciast, mianowicie spody do tortu, biszkopty oraz wiele innych. Naturalnie przy zakupie tej formy, identycznie jak w formach z blachy, wypada zaopatrzyć się w tę z warstwą non-stick (szczególnie tę o karbowanym dnie)) a także umożliwiającą sprawne wyjęcie ciasta klamrą.

Wystarczy teraz przejść się do marketu i kupić, co najbardziej nam odpowiada. Polecam zajrzeć na stronę . Pozwoli to nam na zaoszczędzenie odrobiny czasu, a być może i pieniądze. Możesz więc ponownie poprosić koleżankę o przepis, teraz na pewno się uda!

Kategoria: Bez kategorii