W jaki sposób dobrze zagospodarować pokój dla dziecka?

W aktualnej chwili trendy dotyczące urządzania mieszkań ulegają nieustannym zmianom. Mamy do wyboru bardzo wiele opcji, co częstokroć doprowadza do sytuacji, że decyzja dotycząca na przykład mebli do sypialni okazuje się naprawdę trudna. Tym bardziej wymagającym wyzwaniem może okazać się urządzenie pokoju dziecięcego. W tym przedsięwzięciu będziemy zmuszeni do spełnienia kilku warunków, ponieważ pomieszczenie to z jednej strony powinny być funkcjonalne, z drugiej zaś musi spełniać wygórowane oczekiwania malucha, co dosyć rzadko idzie ze sobą w parze.

pokój-dla-dziecka-obrazek

Autor: Phil Manker
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna przede wszystkim musimy przemyśleć, co należy rozplanować. Zasadniczo najistotniejszą kwestią i czynnikiem, który uwarunkuje dobieranie mebli będzie kolorystyka ścian. Zależnie od upodobań naszych oraz naszego dziecka możemy przebierać wśród dziesiątek odcieni farb lub wzorów tapet.

Ten tekst jest niesamowicie interesujący, ale bez ociągania przeczytaj także ten opublikowany tu (http://magdalenagrzeskowiak.pl/) w innym miejscu wpis – on również jest warty uwagi.

Warto jednak poważnie przeanalizować tę decyzję, aby projektowany pokój spełniał swoją funkcję chociaż przez kilka lat. Bez sensu będzie bowiem wybór np. różowej tapety w księżniczki dla dwunastolatki, ponieważ najdalej po roku lub dwóch uzna je ona za ‘obciachowe’ i będzie chcieć następnego remontu. Na typowo dziecięce motywy powinniśmy zatem zdecydować się w przypadku kilkuletnich maluchów, u których fascynacja zwierzątkami czy postaciami z bajek będzie trwało jeszcze parę dobrych lat. U świeżo upieczonych nastolatków trzeba natomiast spojrzeć w przyszłość i wybrać bardziej neutralny, ‘doroślejszy’ wystrój (zobacz apdmarket.pl) wnętrza.

Kiedy już zapadnie decyzja związana ze stylistyką, w jakiej utrzymany będzie pokój naszego dziecka, pozostaje wybór mebli. Tym, co jest bezwzględnie niezbędne, są naturalnie porządne łóżko – i wygodne biurko. Co więcej, dobrze jest pomyśleć o pojemnych półkach lub regale na przykład na książki, oraz oczywiście szafie na ubrania. Jeżeli chodzi o łóżka do pokoju dziecięcego – wybór jest bardzo duży. Wszystko zależy właściwie od pojemności naszego portfela oraz gustu naszych pociech.

Najlepiej przemyślany powinien być wybór biurka. Powinno ono być wystarczająco duże, aby dziecko mogło wygodnie przy nim pracować, odrabiać lekcje, rysować czy grać na komputerze. Jest to szczególnie istotne dla utrzymania odpowiedniej postawy ciała – na pewno nie chcemy, aby dziecko kuliło się przy jakimś małym stoliku podczas odrabiania lekcji. Inne wspomniane meble takie jak szafa czy regał to już sprawa bardzo zmienna, i jest uzależniona od ilości zgromadzonych przez dziecko zabawek, książek itp. – .

Bez względu na to, jaką stylistykę oraz meble do pokoju dziecięcego wybierzemy, musimy kierować się przede wszystkim potrzebami naszych pociech. Wybór dostępnych na rynku mebli oraz dodatków do pokoju dla dziecka jest ogromny, należy tylko rozważnie przeanalizować wszystkie kwestie i podjąć właściwą decyzję.