Wybieramy tynki na trwałą elewację budynku

Zastanawiacie się, jaki tynk wybrać na trwałą elewację? Nie wiecie, jak się dowiedzieć, co jest najlepsze? Czy w ogóle opłaca się tynkować ściany?

Pytania mnożą się w twojej głowie, a zewsząd dobiegają różne sygnały? Eksperci podsyłają nam różne rady, a ty nie wiesz, jak usystematyzować te dobre i złe podpowiedzi? Spokojnie, o tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.

Każdy budowlaniec powie, iż najbardziej popularnym, a w tym samym czasie najtańszym materiałem elewacyjnym jest tynk. Tym samym, choć dość często należy remontować elewację tynkowaną, to jest ona bardziej skuteczna, lepiej chroni ścianę przed zanieczyszczeniami. Przykład? Do dzisiaj możemy obserwować elewacji z solidnie zachowanymi wiekowymi tynkami. Tynk to jednak nie wszystko, gdyż istnieje jeszcze potrzeba dobrego wykonawstwa, pozbawionego nadmiernego pośpiechu, z zachowaniem reguł sztuki budowlanej. Mamy do wyboru trzy rodzaje tynków: tynk cienkowarstwowy, silikonowy lub akrylowy.

No ale jaki tynk (zobacz tynk dekoracyjny cena) zewnętrzny Satsys najkorzystniej wybrać? Czasem nie mamy wyboru, gdyż w przypadku ścian dwuwarstwowych jedyną rozsądną możliwością są tynki cienkowarstwowe. Warto wiedzieć, iż na ścianach jedno- i trójwarstwowych jeszcze jakiś czas temu wykonywało się tynki cementowo-wapienne. Są korzystne cenowo, ale według wielu znawców, w obecnych czasach ich wybór jest mało racjonalny. Wspomniany przed chwilą tynk wapienno-cementowy świetnie radzi sobie z oddziaływaniem atmosfery, nie boi się także zabrudzenia.

Jeśli natomiast posiadamy dom w dość zanieczyszczonym środowisku, odpowiednim wyborem będą tynki mineralne wykończone farbą silikonową. To rozwiązanie powoduje, iż dom – więcej na tej stronie – jest bardzie odporny na zabrudzenia.

Natomiast, jeśli elewacje są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, najlepszym wyborem jest tynk akrylowy. Najkosztowniejsze – tynki silikatowe i silikonowe, są jednocześnie gwarantem jakości i trwałości. Na zakończenie warto dodać, że wybierając konkretny tynk renowacyjny na elewację pamiętajmy, że o wiele szybciej zanieczyszczają się tynki o powierzchni porowatej i chropowatej. Gładkie zaś mniej wchłaniają zanieczyszczenia, ale mogą być bardziej podatne na pękanie.