Posiadasz lokal gastronomiczny i chcesz serwować herbatę? Zatroszcz się o odpowiedni asortyment i oprawę!

Herbata jest jednym z najchętniej spożywanych w naszym kraju napojów. W odróżnieniu od kawy świetnie pasuje ona do posiłków, ma także właściwości rozgrzewające i idealnie sprawdza się zimową porą. Jeśli chcemy otworzyć lokal gastronomiczny, nie powinno zabraknąć w nim herbaty. Musimy dbać nie tylko o zakup wspaniałych herbat, ale również o odpowiednią oprawę, tak aby goście mogli pić ją w najlepszych warunkach.

Czym odznaczają się herbaty dla gastronomii?

herbata w restauracji

Autor: Jason James
Źródło: http://www.flickr.com

W kawiarni herbata powinna być szykownie podana.

Nie zwlekaj – artykuł (https://www.mikolaje.pl/indywidualny/przygotowania.html) już jest na naszej stronie. Kliknij w poniższy link i wtedy wyszukasz masę dopełniających wiadomości na temat naszego ciekawego materiału.

Nie wolno zapominać również tego, że każdy konsument ma swoje preferencje tyczące podania herbaty i mocy naparu, więc nie powinno się dostarczać gościom już zaparzonej herbaty (Sklep Demmers). Idealnym rozwiązaniem okaże się zaserwowanie filiżanki wrzątku oraz podanie na osobnym spodeczku torebki wybranej przez klienta herbaty oraz przysmaków, jakimi może on wzbogacić swój napój. Najlepiej prezentują się herbatki w papierowych torebeczkach, które zamawiający sam otwiera, rozwiązanie to łączy się zarówno z wygodą, jak również z zachowaniem odpowiednich warunków higienicznych.

Gdzie nabywać takie herbaty?

strona www

Źródło: pixabay.com

Istnieją profesjonalne punkty zaopatrujące obiekty gastronomiczne, więc jeśli interesuje nas taka herbata sklep z produktami dla gastronomii będzie optymalnym wyborem. Przy zakupie herbaty właściciele lokali gastronomicznych zazwyczaj wybierają jedną markę. Trzeba jednak pamiętać, że goście odwiedzający lokal mogą mieć różnorodne preferencje dotyczące spożywania herbaty. Trzeba zadbać o różne gatunki herbat, w równym stopniu liściastych do parzenia w dzbankach, jak i ekspresowych. Przydatne będą również różne dodatki, oczywiście muszą to być produkty z górnej półki. Nieodzowne będą różne odmiany cukru, jak również owoce cytrusowe, miód i konfitury.

Pamiętaj o pięknej oprawie

Herbata powinna być serwowana w bardzo ładnych i komfortowych naczyniach: dzbanach czy filiżankach. Bez względu na to, które naczynia wykorzystujemy, muszą odznaczać się one piękną prezencją i wykazywać właściwe cechy, by utrzymywać napar w optymalnej temperaturze. Cienkie ścianki filiżanek – choć bardzo szykowne nie zabezpieczają przed utratą ciepła i gościom herbata może nie smakować. Warto wiedzieć, że czasami dostawy herbat posiadają w swej ofercie wspaniałe naczynia do podawania herbaty i można nimi wzbogacić swój lokal.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,