Chryzantemy, czyli jedne z najbardziej docenianych kwiatów kwitnących jesienią – jak je uprawiać?

Te rośliny ozdobne, charakteryzujące się wspaniałymi kwiatami można uprawiać w domu, na balkonie, tarasie i ogrodzie. Odmiany niskie znakomicie nadają się na obwódki, a wyższe na kwiaty do wazonu, w którym utrzymują się nawet cztery tygodnie. Niezwykłą popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, stanowiące przytulny akcent zewnętrznych przestrzeni. Szczególnie pięknie wyglądają, gdy zostaną pokryte poranną rosą.

malowidło - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
wizja - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy znane są już od wieków. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z Chin z około 500 lat przed naszą erą, ale w Europie pojawiły się mniej więcej 300 lat temu. Chryzantema (Chrysanthemum) zalicza się do rodziny astrowatych i liczy ok. 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy hodowców możemy dziś wybierać pośród wielu barw, kształtów oraz rozmiarów chryzantem – sprawdź ofertę chryzantem doniczkowych. Jeżeli chodzi o chryzantemy uprawa jest raczej łatwa. Nie ma rygorystycznych wymagań co do warunków ziemnych. Zabiegi pielęgnacyjne też nie powinny być problemem nawet dla ogrodników hobbistów. Należy zwrócić uwagę, iż chryzantemy doniczkowe kwitną jesienią. Kiedy dni stają się coraz krótsze, wówczas chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a to w rezultacie naturalnej zmiany warunków oświetleniowych. Okres zawiązywania pąków kwiatowych waha się od siedmiu do dwunastu tygodni, zależnie od odmiany.

Kiedy chcemy, by okazale nam wyrosły chryzantemy uprawa musi przebiegać w następujący sposób: szykujemy jasne stanowisko (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy będą kwitły krócej oraz są bardzie narażone na wyschnięcie), podłoże powinno być lekko wilgotne, a podlewanie musi być systematyczne (należy wybrać doniczkę z otworami odpływowymi), powinniśmy ostrożne usuwać przekwitłe kwiaty (nie uszkadzając pąków) – więcej informacji o uprawie chryzantem. Warto wiedzieć, że w naszym klimacie chryzantemy doniczkowe bardzo rzadko zimują, aczkolwiek niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Cameo, Copycat, Izis, Primrose Button). Do uprawy w ziemi nadają się wyłącznie odmiany o małych oraz średnich kwiatach. Poszczególne odmiany mogą różnić się nie tylko wyglądem, lecz właśnie odpornością na mróz. Niektóre kwitną od sierpnia do listopada, a jeśli zima będzie wyjątkowo łagodna to nawet do grudnia.