Ekologiczne oświetlenie uliczne LED

Współcześnie, kiedy środowisko naturalne zagrożone jest przez wszechstronną ekspansję człowieka i kiedy – z powodu złej sytuacji gospodarczej – szukamy oszczędności, gdzie tylko się da, warto korzystać z najnowszych rozwiązań, przyjaznych dla natury i dla naszego konta. Takim rozwiązaniem jest między innymi wybór oświetlenia LED.

Parę lat wstecz, oświetlenie typu LED pojawiło się na rynku projektowania wnętrz. Początkowo było stosowane tylko jako podświetlenie szafki pod telewizor, lub blatu kuchennego.

Nie zwlekaj, zobacz tekst na witrynie, która także Cię zainteresuje. Odnajdziesz tam m.in. informację o zajmującej Cię tu problematyce.

Stopniowo jednak lampy LED zaczęły wypierać zwykłe żarówki w mieszkaniach, a od pewnego czasu wielkim zaciekawieniem samorządów cieszy się oświetlenie uliczne LED – . Jest to całkowicie uzasadnione, gdyż użycie tego rodzaju oświetlenia ma same plusy. Co prawda, nabycie żarówek ledowych to spory koszt, zwłaszcza, że najczęściej wybierane ze względów bezpieczeństwa żarówki LED 12V wymagają posiadania specjalnego zasilacza, lecz koszt inwestycji bardzo szybko się zwraca, ponieważ oświetlenie dróg tego typu żarówkami obniża wydatki na energię o więcej, niż 50% – klik!.

Jakie dalsze zalety mają żarówki LED 12V, a dokładniej mówiąc: oświetlenie uliczne LED?

Żarówka LED

Autor: theilr
Źródło: http://www.flickr.com

Emitowane światło jest przyjaźniejsze dla wzroku człowieka, niż światło emitowane przez zwykłe żarówki. Lampy ledowe dają białe światło, bardziej podobne do naturalnego światła. Fakt ten wprost wpływa mieszkańców, ponieważ takie światło ułatwia lepsze dostrzeżenie kształtów oraz przedmiotów nocą. Dzięki natychmiastowemu osiągowi maksymalnej jasności, widoczność jest odpowiednia od pierwszej chwili po włączeniu lampy.

Następną zaletą oświetlenia LED jest jego ekologiczność, która przejawia się na dwa sposoby: z jednej strony, diody LED oddają zdecydowanie mniejsze zasoby gazów cieplarnianych, niż zwykłe żarówki, ponadto, żarówki LED działają 25 razy dłużej od tradycyjnych żarówek oraz 10 razy dłużej, niż halogeny. Dłuższa żywotność żarówek Powoduje, że ograniczona zostaje ogromna góra elektroodpadów.

Wykorzystanie tego rodzaju oświetlenia w miastach sprawia, że można całą noc oświetlać ulice, bez drżenia o wydatki na energię elektryczną. Oświetlenie LED jest też coraz częściej wybierane w innych dziedzinach, na przykład jako podświetlenie do samochodu, albo jako światło w ogrodzie.