Wykrywanie i zwalczanie szkodników magazynowych

Z wielu gromadzonych płodów rolnych, magazynowe szkodniki jako główne źródło pożywienia przede wszystkim upodobały sobie ziarno zbóż.


Każdego roku sprawiają znaczące ubytki tak ilości, jak także jakości zgromadzonych plonów.
kreacje karnawałowe i biżuteria Diva
Oprawcowane przez: diva
Na podstawie danych z: diva


Pierwsze wynikają z bezpośredniego żerowania a także ubytku masy, a drugie wynikają z rozwoju mikroflory bakteryjno-grzybowej. Pośród szkodników zasiedlających magazyny zbożowe są organizmy dosyć małe jak roztocze, troszeczkę większe jak insekty i całkiem duże gryzonie. W opustoszałych składach nie stanowią one zagrożenia. W magazynach zapełnionych zbożem ich obecność, nawet niemnoga, stwarza już poważne kłopoty.


W pustych pomieszczeniach kontrola jest łatwiejsza. Insekty nie mają się bowiem w którym miejscu schować i w trakcie cyklicznej lustracji można je dostrzec jak spacerują po posadzce, murach oraz fragmentach konstrukcyjnych magazynu. O ich obecności świadczą również ślady pozostawiane w miejscach, gdzie nagromadza się pył. Szczególnie dokładnie warto oglądać punkty ustronne, z trudem dostępne i zacienione (dla przykładu pod maszynami), w których szkodniki liczniej się gromadzą, a w których panuje na ogół większa wilgoć i warunki służące przeżyciu.
W takich miejscach rozwijają się na ogół grzyby pleśniowe, jakie dla wielu rodzajów szkodników, przede wszystkim roztoczy oraz insektów, stanowić mogą okresowe źródło pokarmu, choć są one odporne na głód i bez niego mogą przeżyć nieco miesięcy. Zwalczanie spuszczela jest kluczowe dla rolnictwa. Ich niszczenie jest nadzwyczaj trudne oraz uciążliwe. Warto powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie.
2017-12-04 10:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.