Czy warto działać w grupie zakupowej?

W dzisiejszych czasach niewielkie sklepy coraz częściej przegrywają batalię z wszechobecnymi dyskontami. Spożywcze sklepiki powoli znikają w mapy dzielnicy czymiasteczka, gdy w pobliżu supermarket. Z reguły przyczyną tego typu sytuacji są wyjątkowo niskie ceny, na które pracujący na własny rachunek kupiec nie może sobie pozwolić. Dyskonty dysponują większą siłą nabywczą, mogą zatem efektywniej negocjować ceny z dostawcami. Czy więc lokalni przedsiębiorcy mogą zwiększyć swoją konkurencyjność w tej coraz trudniejszej walce o konsumenta.
zakupy
Oprawcowane przez: Franklin Heijnen
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dobrym rozwiązaniem dla małych właścicieli sklepów spożywczych mogą być grupy zakupowe. Zasadniczo jest to system handlowy, który funkcjonuje podobnie do franczyzy. Należy jednakże podkreślić, że jest to grupa kilku podmiotów gospodarczych, których nadrzędnym celem jest uzyskanie jak najniższych cen u dostawców. Tym sposobem realne jest rywalizowanie z dyskontami. W Polsce działają aktualnie dwa typy grup: regionalne oraz ogólnopolskie. Oczywiście zrzeszają one przedsiębiorców z całego kraju lub regionu. W pierwszym wypadku należy liczyć się z faktem, że pozyskane rabaty będą większe, jednak liczba dostawców może być stosunkowo ograniczona przez organizatora grupy. Natomiast współpraca z przedsiębiorcami na poziomie regionu to mniejszy upust na zamówienie, jednak możliwość zakupienia towaru wyższej jakości (znacznie więcej zobaczysz na tej stronie).


Różne notki

Dlaczego warto czasem robić zakupy w hurtowni słodyczy, nawet jeżeli nie prowadzimy sklepu?

klienci
Oprawcowane przez: Elliott Brown
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
We wszystkich sklepach spożywczych oraz w innych punktach handlowych (np. na stacjach benzynowych) sprzedawane są przeróżne słodycze. Mogłyby to być żelki, lizaki czy też chrupki - wszystko to, co niezwykle nam smakuje, jednak nie musimy spożywać w zbyt dużych ilościach.


Istnieją jednak odbiorcy, którzy często powinni kupować je hurtowo.


Co należy wiedzieć, przystępując do grupy zakupowej? Po pierwsze, kto jest właścicielem grupy. Nie zapominajmy, że od tego z iloma dostawcami grupa współpracuje zależy ostateczna cena towaru. Trzeba zaznaczyć, że najkorzystniej gdy wśród nich znajdują się producenci. Jak wiadomo, że jeśli nabywamy towar bezpośrednio od producenta, to zapłacimy najlepszą cenę. Kolejna znacząca sprawa to naturalnie jakość oferowanego asortymentu. Dobrej jakości produkty spożywcze to także istotny element w konkurencji z dyskontami, które wielokrotnie oferują produkty tańsze lecz gorszej jakości.

Trzeba również wiedzieć, że umowy w ramach grup zakupowych są z reguły zawierane na dłuższy okres, niż na przykład umowy franczyzowe. Naturalnie ma to swoje plusy i minusy. Zanim jednak podpiszemy umowę z właścicielem grupy warto szczegółowo przeanalizować, jakie benefity będziemy z niej czerpać ,lecz także jakie zobowiązania taka umowa na nas nakłada. Generalnie jest to jednakże korzystne rozwiązanie, które warto rozważyć jeśli chcemy poprawić konkurencyjność prywatnego biznesu.
Na podstawie danych z: http://www.logintrade.pl/
2017-09-18 06:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.